Nejvyšší soud naštval Česko: Vyvrcholil právní chaos!

Praha - Dnešní deníky ve svých komentářích vyjadřují nespokojenost s rozhodnutím Nejvyššího soudu (NS), který vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance za ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu obviněné z korupce za takzvané politické trafiky.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hospodářské noviny píšou, že soudci nezkoumali podstatu věci, tedy zda výměna mandátu za pozice v dozorčích radách skutečně mohla být uplácením. Rozhodli pouze o tom, že poslanci, ať už se dělo cokoli, byli v té době chráněni imunitou, tudíž je nelze stíhat. "Nejvyšší soud poradil politickým obchodníkům jak na to - vždy s imunitou a vždy ve Sněmovně. Ale rozhodnutí soudu o (ne)vině a trestu by bylo pro společnost mnohem lepší," míní list.

Připomíná však, že rozhodnutí NS není definitivní konec trestního stíhání. "Nečasova vláda nepadla kvůli třem bývalým poslancům, nýbrž kvůli podivnému chování šéfky premiérova kabinetu, která byla bývalému předsedovi vlády velmi, velmi blízká," uvádí deník.

Lidové noviny konstatují, že soud se zabýval jen návrhem obviněných, věcně tedy nemohl říci, zda je předávání takzvaných trafik za protislužby úplatkářstvím. "Situaci to neuklidňuje, protože hranice trestnosti politické korupce nebyla ani naznačena," podotýká autor.

Podle komentátora Mladé fronty Dnes rozhodnutím NS vyvrcholil právní chaos. "Zejména ve věci pro republiku tak zásadní, v níž padla vláda, čekalo by se od Nejvyššího soudu, že nenechá prostor pro právní zmatky. Že s rozhodnutím dá veřejnosti současně zcela jasný výklad," píše se v listu.

Nejvyšší soud rozhodl, že z trestního řízení má být vyňat politický projev. Co to přesně znamená? Po tom nyní pátrají státní zástupci. Ištvan v úterý večer zmiňoval možnost, že se obrátí na Nejvyšší soud, aby se upřesnilo, jaký rozsah má poslanecká imunita. Klíčová otázka pro českou společnost, zda jsou trafiky korupcí, tak zatím zůstává nezodpovězená, píšou Lidovky.cz. Ištvan ale několikrát v úterý zopakoval, že stíhání běží dál. Je ovšem možné, že nakonec půjde před soud kvůli uplácení jen dvojice Jana Nagyová, Roman Boček, zatímco čtveřice Nečas, Tluchoř, Fuksa, Šnajdr nikoliv.

Objevily se dokonce už i návrhy, aby Ištvan a Šlachta ze svých funkcí odešli. Ivo Ištvan prohlásil, že rezignovat nehodlá. "Případná rezignace by měla být vázána na porušení nějakých konkrétních povinností a já se domnívám, že jsem žádnou konkrétní povinnost neporušil," prohlásil žalobce. K rezignaci vyzval Ištvana expremiér Nečas a nepřímo i další politici bývalé koalice. Končit podle informací serveru Lidovky.cz nehodlá ani šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. "To rozhodnutí soudu není o tom, že se něco nestalo. Ale jen že se to nemá stíhat," napsal Šlachta serveru Lidovky.cz

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama