Dcera Nagyové popisuje matčino otřesné svědectví z basy. Dost ostré čtení

Praha - Milenku expremiéra Nečase Janu Nagyovou týrají. Na to si stěžuje dcera bývalé ředitelky kabinetu v dopise senátorovi Jiřímu Čunkovi, který vede podvýbor pro lidská práva. Dopis v celém znění zveřejnil server Týden.cz.

Policie viní zpravodajce a Nagyovou kvůli sledování ženy premiéra
doporučujeme

Podle Nikoly Nagyové je její matka stíhána neprávem. Navíc způsob zadržení, stejně jako její pobyt ve vazbě považuje za psychologický teror.

Dcera Nagyové připomíná, jak proběhlo zatčení její matky. "Moji matku zadrželo ve středu 12. června 2013 ve 22,30hodin komando složené z 12 policistů v kuklách s automatickými pistolemi a heverem k násilnému otevření dveří. Moje matka byla doma sama, nikdy nevlastnila žádnou střelnou zbraň, je netrestaná a bezúhonná. Přesto toto mocenské a zastrašující chování, jako by se jednalo o ozbrojeného vraha nebo dealera narkotik. Matka byla v noční košili, byla připravena řvoucím policistům odemknout, ti však okamžitě začali nasazovat hever k násilnému otevření dveří," píše s tím, že Nagyová stihla včas otevřít. Mladší sestru Nikoly pak policisté vyhodili na ulici.

Za teror dále považuje způsob, jakým je s její matkou jednáno ve vazbě. "Moji matku zadrželi ve středu 12. června 2013 ve 22,30hod a až do pátku 14. června 2013 ji nenechali ani umýt, či si vyčistit zuby. Spala v cele předběžného zadržení bez elementární hygieny pod smradlavou dekou a pouze několik hodin. Pouze v pátek v 03hod jí umožnili osprchovat a vzít si oblečení," stojí v dopise zveřejněném serverem Týden.cz. Policisté prý také bránili Janě Nagyové ve spánku.

"Jedná se o jasný útok proti právům a lidské důstojnosti mé matky. Orgány státu postupují nepřiměřeně, s cílem moji matku ponížit a potupit, a dosáhnout tak jejího žádoucího chování a výpovědi," píše Čunkovi.

Nagyová je držena ve vazbě kvůli tomu, že nechala sledovat manželku premiéra Nečase a svou sokyni Radku. Zároveň je obviněna ze zprostředkování údajné korupce, kdy měla dohodnout trafiky pro rebely v ODS výměnou za složení mandátu.

Není to poprvé, kdy si mediálně známá osoba stěžuje na pobyt ve vazbě a způsob zatčení. Před rokem to byl David Rath, který o vazbě začal hovořit jako o způsobu, jak ponížit a zlomit člověka. Velmi aktivní je v sepisování ústavních stížností na poměry ve vazebních věznicích. Zatím ale ani jedna neuspěla.

Dále Rath sepsal novelu zákona o vazbě. Požadoval v ní například častější sprchu, teplou vodu, možnost přikoupit si lepší stravu atd. Tato novela ale byla sněmovnou smetena ze stolu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama