Zeman v průšvihu: Sponzoři jeho kampaně kryli skutečné dárce. Proč?

Praha - Neprůhledné financování prezidentské kampaně Jana Fischera glosoval před pár dny Miloš Zeman slovy, že je „potřeba být maximálně transparentní“. Přitom – jak zjistily Hospodářské noviny – vážné nedostatky má i Zemanova kampaň.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Někteří sponzoři prezidentské kampaně Miloše Zemana, podle Hospodářských novin (HN) jen kryli skutečné dárce peněz. Deníku to potvrdil například Jiří Klimovič, předseda představenstva břeclavské firmy F&K&B, která Zemanovi podle transparentního účtu darovala 150.000 korun. Klimovič tvrdí, že peníze neposlal za sebe, ale za obchodního partnera, jenž nechce být vidět a "jde mu o veřejné zakázky".

Podle deníku jsou mezi sponzory i lidé, kteří Zemanovi sice peníze poslali, ale přiznávají, že to nebyl jejich nápad. "O politiku se vůbec nezajímám, peníze jsem dal na popud známého," řekl HN Martin Hicl, spolumajitel firmy Hicl. Jméno známého neprozradil, podle HN jím ale mohl být Hiclův společník z firmy DeNe Trade Radek Němec, který Zemanovi poslal dva týdny před Hiclem 100.000 korun.

Kancléř prezidenta republiky a šéf Zemanova volebního výboru Vratislav Mynář je nicméně klidný. Tvrdí, že o ničem neví a odmítá, že by něco podobného mohlo zpochybnit financování kampaně.

„Pokud pan Klimovič říká, že ho o to někdo požádal, nevidím v tom něco tak špatného. Pro mě je to transparentní jasná záležitost. Máme smlouvu s firmou, která transparentně poslala peníze. To je vše," řekl. „Měl jsem i dřív spoustu lidí, kteří říkali, my bychom vám peníze dali, ale nechceme být vidět ve výroční zprávě v poslanecké sněmovně," dodal Mynář.

Zeman měl ze všech kandidátů nejnákladnější kampaň. Mynář již dříve uvedl, že Zemanovy výdaje představovaly zhruba 37,2 milionu korun. Náklady Zemanova nejvážnějšího soupeře, vicepremiéra a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, byly vyčísleny na 36,3 milionu koruny.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman? Tohle je ostuda naší země v demokratickém a svobodném světě,…

18.10.2019 22:35 Aktualizováno Poslankyně ODS a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se naštvala kvůli…

Česko podpoří centra pro uprchlíky z Venezuely

18.10.2019 22:25 Česká republika podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané…

Policie dnes zasahovala v budovách vnitra a hasičů

18.10.2019 17:44 Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního…

Kolik peněz ještě z lidí vymáčknete? Opozice si ve Sněmovně podala…

18.10.2019 16:08 Aktualizováno Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama