Kolik Nagyová brala? Vláda ji chce chránit, sumu neprozradí

Praha – A znovu! Bez ohledu na zákon o svobodném přístupu k informacím Úřad vlády opakovaně zamítl poskytnout Nadačnímu fondu proti korupci informace o mzdách Jany Nagyová a Lubomíra Poula.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Jana Nagyová u soudu
doporučujeme

Ředitel tiskového odboru Úřadu vlády Jan Hrubeš toto zamítnutí odůvodnil tím, že by byli Nagyová a Poul „nuceni čelit negativním reakcím veřejnosti a dalším nepříjemnostem". Jedná se o notně zvláštní odůvodnění, když byly obě dvě osoby placeny z veřejných prostředků. „V kontextu událostí z posledních týdnů, zejména pak veřejnému přiznání Petra Nečase, že Jana Nagyová je jeho milenkou, se jeví žádost NFPK o to naléhavější," uvádí ředitel NFPK Petr Soukenka.

Člen správní rady NFPK Karel Randák je v souvislosti se zveřejněním informací o odměnách Nagyová spoluobviněn. Dle obžaloby neoprávněně nakládal s osobními údaji, když výši platu zveřejnil, zasáhl tak do jejího soukromí a zároveň Nagyové zhoršil pověst. Podle dozorujícího státního zástupce Valsamise v tomto případě měli jednoduše požádat Úřad vlády o poskytnutí informací ohledně výše příjmů zaměstnance veřejné správy. To však dle Valsamise neučinili.

Randákův advokát Petr Kočí k tomu říká: „zveřejnění pravdivých údajů o výši platu státního úředníka nemůže způsobit jakoukoliv újmu. Pokud byly odměny vyplaceny za skutečně odvedenou práci a ve standardní výši, pak toto zveřejnění není vůbec způsobilé vyvolat následky uvedené státním zástupcem."

Prvotní žádost NFPK z dubna tohoto roku o poskytnutí informací o mzdách tehdejší vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády ČR Nagyové a vedoucího Úřadu vlády ČR Lubomíra Poula byla zamítnuta. Reakcí na fondem podaný rozklad bylo v červnu (asi týden po lhůtě) zrušení původního rozhodnutí Lubomírem Poulem a vrácení k projednání. NFPK na začátku července podal stížnost proti nečinnosti, opět bez odezvy. Až v tomto týdnu, dávno po uplynutí lhůty pro rozhodnutí, Úřad vlády žádost zase zamítl.

Loading...
Témata: Nagyová, Jana | NFPK
Vstupte do diskuze (46)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

D*bil, odpudivé, trapné. Klaus udělal pro zemi víc než Kalousek, zní z…

20.06.2019 08:26 Dusno kolem slov exprezidenta Václava Klause o multikulturalismu pokračuje. Miroslav Kalousek (TOP…

V ČR nebudou krávy? Babiš jede na summit EU. O auditech se bavit nehodlá,…

20.06.2019 08:24 Premiér Andrej Babiš při dnešní schůzce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nehodlá…

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Nárok na restituci rodu Walderode? Schwarzenberg je spokojený, pak se ale…

19.06.2019 17:09 Aktualizováno Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v úterý potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama