Nečas na Nagyové nešetřil: 1 milion plat + 1 milion odměna!

Praha - Za časů Petra Nečase se na Úřadu vlády rozhodně nešetřilo. Platí to minimálně pro to, jak štědrý byl bývalý šéf vlády je svým spolupracovníků. Ti totiž pravidelně dostávali opravdu závratné odměny.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřad nezveřejnil platy jmenovitě, ale podle funkcí. Nagyová je v seznamu označena jako VŘS1, tedy vrchní ředitelka sekce 1. Nagyová i Poul, kterého vláda minulý týden z postu odvolala, na úřad nastoupili v létě 2010 po sněmovních volbách. Celková výše zveřejněného platu pro rok 2010 tak zahrnuje i část platu jejich předchůdců.

Základní mzda vedoucího úřadu vlády byla ve všech třech letech stejná, a to 1,17 milionu korun ročně, ale lišily se výše odměn. V roce 2011 dostal Poul zhruba 1,16 milionu korun, loni 1,7 milionu. Také základní plat Nagyové byl v letech 2011 a 2012 stejný, a to 998.000 korun. V roce 2011 k tomu na odměnách dostala 1,22 milionu korun, loni pak 840.000 korun.

Průměrně si tak v roce 2011 Nagyová měsíčně vydělala 185.000 korun. Brala tak více než premiér. Jeho plat je daný zákonem a činí zhruba 169.000 korun měsíčně včetně náhrad.

Podle dosud známých oficiálních informací přitom měla mít Nagyová základní plat kolem 30.000 korun měsíčně a plat se jí měl navyšovat díky odměnám. Člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák již dříve uvedl, že například jeden měsíc měla na výplatní pásce celkem 273.000 korun hrubého, tedy zhruba 190.000 korun čistého.

Špatně se ovšem nemá ani první náměstek vedoucího úřadu vlády, který si na platu a odměnách přijde na 1,68 milionu korun ročně. Následuje post druhého náměstka, který zůstává dlouhodobě neobsazen a poté náměstek třetí, který má trošku kuriózně vyšší odměny (790 tisíc) než plat (697 tisíc).

"Chceme tímto postupem transparentně ukázat, jak bylo nakládáno s veřejnými prostředky. Vrcholní státní zaměstnanci musejí počítat s tím, že jejich plat podléhá zvýšené kontrole a není možné donekonečna tajit, jakou mzdu za svou práci dostávají. Věřím, že se tak úřad vlády tímto krokem stává otevřenějším a transparentnějším," uvedl ke zveřejnění současný vedoucí úřadu Radek Augustin.

Rusnok v pátek dopoledne po jednání vlády uvedl, že se ke zveřejnění rozhodl v zájmu transparentnosti a poté, co si nechal poradit od právníků.

Pravomoci vedoucího Úřadu vlády ČR jsou dvojí - vůči vládě a vůči úřadu. Ve vztahu k vládě vedoucí Úřadu vlády ČR především:

- koordinuje a kontroluje plnění úkolů vyplývajících z plánu práce vlády,
- odpovídá za přípravu programu práce vlády (ve vymezeném rozsahu) a jejích orgánů a kontroluje plnění přijatých usnesení vlády,
- vytváří předpoklady pro plynulý chod práce vlády a předsedy vlády.

Vedoucí úřadu vlády se může účastnit schůzí vlády v podstatě bez omezení. Oproti tomu vedoucí ostatních ústředních správních úřadů se mohou jednání účastnit pouze tehdy, když jsou přizváni, a zpravidla se účastní jen té části programu schůze, která se jich bezprostředně týká.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I Slováci se mají líp než Češi? Hamáček se dopálil a prozradil, proč se…

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Jan Hamáček (ČSSD), první místopředseda vlády a ministr vnitra, se zaměřil na otázku, zda má mít…

Milion chvilek se vrací. Budou další akce a demonstrace, padlo první datum

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Mikuláš Minář, který vede kampaň Milion chvilek pro demokracii ohlásil na 28. září 2019 další…

ČSSD už není možné pomoci? Hašek promluvil o konci jeho strany

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Moravskoslezská sociální demokracie chce zrušit řadu ostravských organizací. Důvodem je špatný…

Česko vystoupí z Mezinárodní investiční banky? Relikt RVHP prý slouží…

18.09.2019 17:48 Senátní zahraniční výbor doporučil vystoupení ČR z Mezinárodní investiční banky (MIB), kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama