Rusnok uklidňuje: Šéf Úřadu vlády bere už jen 90 tisíc měsíčně

Praha - Nový šéf Úřadu vlády Radek Augustin má základní plat zhruba 90.000 korun měsíčně, o deset procent méně než jeho předchůdce Lubomír Poul. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl premiér Jiří Rusnok. Zároveň zdůraznil, že prémie se na úřadu budou dávat nižší než v minulosti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřad tento týden zveřejnil platy svých vedoucích zaměstnanců v letech 2010 až 2012. Podle zveřejněných údajů Poul bral ročně 1,17 milionu korun plus další odměny. Ty loni činily 1,7 milionu.

Pro porovnání, na Ministerstvu zahraničních věcí (MZV) si v roce 2011 rozdělilo dvanáct vrcholových manažerů na odměnách přibližně 700 000 Kč. Oproti tomu Jana Nagyová získala pouze na odměnách v témže roce 1 220 000 Kč, což odpovídá odměně dvaceti manažerů z MZV," řekl ředitel a analytik nadačního fondu Petr Soukenka.

Rusnok výši odměn na Úřadu vlády kritizoval jako nepřiměřenou a podle něj se nebude opakovat. Rusnok prohlásil, že podřízení budou dostávat odměny přiměřené jejich platu, což podle něj představuje ročně 20 procent základního platu, u mimořádně výkonných lidí nanejvýš 30 procent.

Za Nečasovy éry, kdy na úřadu pracovala i nyní obviněná Jana Nagyová - přítelkyně tehdejšího premiéra - , se informace o platech držely v tajnosti. Server Lidovky.cz a třeba i Nadační fond proti korupci se v minulosti několikrát pokoušely údaje získat, pokaždé však Úřad vlády žádost zamítl s odvoláním na ochranu soukromí.

"Chceme tímto postupem transparentně ukázat, jak bylo nakládáno s veřejnými prostředky. Vrcholní státní zaměstnanci musejí počítat s tím, že jejich plat podléhá zvýšené kontrole a není možné donekonečna tajit, jakou mzdu za svou práci dostávají. Věřím, že se tak Úřad vlády tímto krokem stává otevřenějším a transparentnějším," vysvětlil rozhodnutí odtajnit platové poměry nový vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin. Ve stejném duchu se už před tím vyslovil i premiér Rusnok.

Rusnokova vláda zveřejněním platů a odměn mohla poukázat na nehospodárnost bývalé koaliční vlády a zároveň - jaká náhoda, že se to stalo zrovna v pátek - předhodit veřejnosti i jiné sousto, než jsou personální čistky posledních dnů, píšou Lidovky.cz. Toto se, mimochodem, vládě příliš nezdařilo. Média sice informaci o platu Nagyové zaznamenala, ale hlavní články se dál věnovaly zpackaným krokům ministra Balvína v Národním divadle.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prochází tisíce lidí. Milion chvilek na Václavském připomíná rok…

21.08.2019 19:38 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Střet zájmů? Černošice zřejmě opět rozhodly v neprospěch Babiše, odvolal se

21.08.2019 17:54 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama