ODS v šoku: Boris Šťastný prchá ke Klausovi. Stranu ostře kritizuje

Praha - Poslanec a dlouholetý člen ODS Boris Šťastný vystupuje ze strany. Chtěl by se přičinit o to, aby vznikla politická strana pod vedením Václava Klause. Zda se bude chtít Klaus do čela strany postavit, neví. Vyzval "slušné lidi nelevicového smýšlení", aby ho následovali. Šťastný to dnes sdělil v prohlášení, které zaslal ČTK.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Boris Šťastný
doporučujeme

"Nemohu už kandidovat za stranu, která opustila své ideje. Zradila své voliče tím, že nedodržela, co jim před volbami slíbila, a nikdo z vedení se za to neomluvil a ve straně nedošlo k žádné změně," napsal Šťastný v prohlášení.

Dodal, že nemůže zůstat ve straně, "kde vlastní názor není přirozenou součástí svobodné vnitrostranické diskuse, nýbrž důvodem pro vylučování jednotlivců či likvidaci celých stranických organizací". Naráží tak na události posledních týdnů a měsíců, kdy byli ze strany vyloučeni například Tomáš Hrdlička nebo zrušeny oblastní sdružení v Praze 4 či Praze 12.

"Stará dobrá ODS za Václava Klause byla silná a vyhrávala. Měla jasný směr. Stejně tak později za Mirka Topolánka. Všichni vědí, že řadu let jsem právě s ním sváděl ostré názorové střety. Vzájemně jsme nemuseli s tím druhým ve všem souhlasit, ale jeden druhého jsme si mohli vážit. V těch dobách se za názor členové netrestali a ODS byla úspěšná," vysvětlil Šťastný své hlavní výhrady k současné situaci v ODS.

Šťastný uvedl, že veřejný prostor neopouští. "Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit. Já pevně doufám, že se tak stane," napsal v prohlášení.

Boris Šťastný je dlouhodobým členem ODS, do strany vystudovaný lékař vstoupil v roce 1998. Poslancem za ODS se stal v roce 2006, během následného volebního období zastával post místopředsedy Výboru pro zdravotnictví. Mandát v roce 2010 obhájil a ve výboru povýšil na předsedu. Od roku 2006 je členem Správní rady VZP. Je také pražským zastupitelem, působil i jako poradce prezidenta Václava Klause.

Když Klause v Chrastavě napadl střelec Pavel Vondrouš prezidenta airsoftovou pistolí, Šťastný na dálku urgoval, aby prezidenta podrobili testům kvůli možnosti, že plastové kuličky byly otrávené, píše iDnes.cz.

Ke Klausovi se ale přiklání více lidí a subjektů. Například předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková se sešla se starostou Prahy 5 Miroslavem Zeleným z hnutí UNP - Uzdravme naši politiku a uzavřela s ním partnerství před nadcházejícími předčasnými volbami. Obě seskupení se hlásí k odkazu a myšlenkám Václava Klause a uvítaly by společnou spolupráci, píše tyden.cz.

Nepříliš známé seskupení kandidovalo jen do loňských krajských voleb ve středních Čechách, ale neuspělo. V poslední době se však UNP emancipuje hlavně v Praze. Do klubu UNP letos přestoupilo osmnáct zastupitelů, včetně starosty Miroslava Zeleného. O UNP se v pražských politických kuloárech hovoří jako o páté koloně pražského šíbra z Prahy 10 Tomáše Hrdličky. Hrdličku nedávno vyloučila jeho mateřská ODS. "Já jsem slyšel tolik fám, odkud my jsme, že nevím, co na to říct. Nevím, že bychom kdykoliv měli něco společného s Tomášem Hrdličkou," zavile odmítá spojenectví starosta Zelený.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman? Tohle je ostuda naší země v demokratickém a svobodném světě,…

18.10.2019 22:35 Aktualizováno Poslankyně ODS a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se naštvala kvůli…

Česko podpoří centra pro uprchlíky z Venezuely

18.10.2019 22:25 Česká republika podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané…

Policie dnes zasahovala v budovách vnitra a hasičů

18.10.2019 17:44 Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního…

Kolik peněz ještě z lidí vymáčknete? Opozice si ve Sněmovně podala…

18.10.2019 16:08 Aktualizováno Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama