Zeman zaperlil v Hovorech z Lán. Prezident nezná ústavu?

Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman ztratil důvěru hlavně v předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou. Naznačil to včera v pořadu Českého rozhlasu (ČRo) Hovory z Lán. Brožová se prý měla distancovat od verdiktu NS, kvůli kterému Nejvyšší státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání tří exposlanců ODS.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Miloš Zeman, prezident ČR

"Ano, uznávám, byla to zkratka. Ale byla by nezdvořilost vůči dámě, říci - ztratil jsem důvěru v paní Brožovou," reagoval v ČRo na otázku, zda se nejednalo spíše o ztrátu důvěry v samotnou Brožovou, a ne v Nejvyšší soud jako instituci. 

Verdikt Nejvyššího soudu Zeman označil za "blbost". "Jestliže spácháte potenciální trestný čin v zasedací síni Poslanecké sněmovny, chrání vás nikoli imunita, ale takzvaná indemnita, což je ostatně něco hodně podobného. Když přesně stejný čin spácháte v hospůdce vzdálené 50 metrů od zasedací síně Poslanecké sněmovny, tak samozřejmě jste trestně stíhán. Ostentativní blbost takového rozsudku bije do očí každého," prohlásil.

Zemanova neznalost ústavy

Zeman se během dostal do sporu o to, kdy noví poslanci získají mandát. Odvolával se na svou zkušenost dvouletého předsedy dolní komory, že "vždy bylo považováno za samozřejmé, že mandát poslance vzniká - a tedy i nároky, které z tohoto mandátu plynou - složením slibu".

Ústava však jasně stanoví, že "mandát poslance nebo senátora vzniká zvolením". Složením slibu se pak zákonodárce tohoto mandátu ujímá se všemi právy i povinnostmi. Ústava také stanoví, že pokud poslanec slib nesloží vůbec, nebo jej složí s výhradou, jeho mandát zaniká.

Kdo bude příštím premiérem

Prezident také zopakoval, že jmenuje premiérem toho, koho mu doporučí strana, která vyhraje chystané předčasné volby do Sněmovny.

Nejžhavějším kandidátem na premiéra je nyní předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V sobotu ho v této roli potvrdil ústřední výkonný výbor sociální demokracie, která podle průzkumů dlouhodobě vede žebříčky volebních preferencí.

ČSSD k určení kandidáta na předsedu vlády přistoupila po Zemanově prohlášení, že premiérem jmenuje představitele, nikoli předsedu vítězné strany. To vedlo ke spekulacím, že by se jím v případě očekávaného vítězství ČSSD nemusel stát Sobotka, ale místopředseda strany Michal Hašek.

Předseda sociální demokracie potvrdil informaci, kterou už v pátek jako první přinesl iDNES.cz, že do voleb jde ČSSD s volebním heslem "Prosadíme dobře fungující stát". "Jde nám o fungující veřejné služby," řekl po jednání vedení strany Sobotka.

Představil některé klíčové body, s nimiž půjde strana do voleb. Jsou mezi nimi valorizace důchodů podle míry inflace, snížení DPH na léky a zrušení poplatků ve zdravotnictví s výjimkou 60 korun v nemocnici. Sobotka iDNES.cz řekl, že na léky by vůbec neměla být uplatňována DPH.

Strana bude voliče lákat i na postupné zvýšení minimální mzdy na 12 tisíc korun měsíčně do roku 2118 či zachování bezplatného vzdělání na veřejných vysokých školách.

Jen co se nová sněmovna a vláda vypořádá se státním rozpočtem, budou se firmy muset po očekávaném vítězství levice začít připravovat na vyšší odvody do státní kasy. Podnikatelé a firmy se rozdělí do dvou skupin. Většina bude platit základní daň, která ale poskočí z dnešních devatenácti na 20 až 21 procent. Vybraná odvětví budou spadat do třicetiprocentní sazby. Půjde především o bankovnictví, telekomunikace a energetiku, píše iHned.cz.

Vyšší odvody dopadnou i na osoby s výdělkem nad sto tisíc měsíčně. Už vláda Petra Nečase na ně uvalila takzvanou solidární přirážku ve výši sedmi procent z hrubé mzdy. „My bychom z ní rádi udělali regulérní daň a o několik procentních bodů ji zvýšili," nastínil plány Sobotka.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama