Zvrat v kauze Opencard: Hudeček jde tvrdě po Bémovi, najal si Samkovou

Praha - Praha bude žádat přerušení trestního řízení v kauze opencard. Policie nepostupuje v souladu se zákonem, řekla dnes novinářům advokátka Klára Samková, která Prahu zastupuje. Podle ní jde zřejmě o politický proces. Obvinění čelí primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a část stávající a minulé rady. Primátor dnes zopakoval, že pokud padne obžaloba, pak z funkce odstoupí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Pavel Bém
doporučujeme

"V tuto chvíli běží správní řízení v dané věci a my budeme žádat, aby policie přerušila vyšetřování, a to do doby pravomocného rozhodnutí správního orgánu," uvedla Samková. Trestní řízení podle ní bylo chybně zahájeno ještě předtím, než bylo ukončeno správní řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

"Jestliže by orgán státní správy řekl, že (jednání) bylo v souladu se zákonem a tento zákon nebyl porušen, pak samozřejmě trestní stíhání nepřipadá v úvahu," doplnila. "Kladu si otázku, zda jsou orgány činné v trestním řízení úplně pitomé nebo jsou podplacené," řekla novinářům.

Praha spustila webové stránky bemovakarta.cz, na nichž zveřejnila smlouvy a dokumenty týkající se problematické kauzy. "Jde nám o naprosté zprůhlednění celé kauzy," uvedl primátor. "Chceme poukázat na to, kdo je skutečným původcem karty," doplnil. Kontroverzní projekt za více než miliardu korun vznikl v době, kdy v čele Prahy stál Pavel Bém.

Rámcový akční plán rozvoje informatiky počítal předběžně s celkovými náklady na Opencard od roku 2005 do roku 2008 ve výši 89,2 milionu korun. Skutečné náklady se však do března 2009 blížily 800 milionů Kč (z toho 504 milionů vynaložilo město, 217 až 232 milionů Dopravní podnik hl. m. Prahy, 40 milionů ROPID, nulové náklady vykazovala Městská knihovna) a dalších 225 milionů mělo město podle tehdejších informací vydat do konce roku 2009, takže celkové náklady v té době byly odhadovány na 1 miliardu.

Odhady skutečných fixních nákladů na obdobný informačně-technologický projekt přitom činí 50 mil. Kč a variabilních 8 mil. ročně (při předpokládaném počtu 500.000 uživatelů a dvouleté fázi vývoje).

Občanské sdružení Iuridicum Remedium, které se zabývá ochranou práva na soukromí, kritizuje, že uživatel karty Opencard musí zadávat osobní údaje bez ohledu na to, jaké služby chce využívat, přičemž navíc jde o čipové karty snímatelné i na vzdálenost dvou metrů bez vědomí držitele. Sdružení ve své kampani požaduje pro platby v dopravě zavedení poloanonymní nediskriminační verze Opencard, která by neumožňovala strojovou identifikaci uživatele, a řádné vymazávání nadbytečných osobních údajů z databází. Toto sdružení udělilo v roce 2008 Magistrátu hlavního města Prahy za tuto kartu Cenu pro Velkého bratra v kategorii „největší úřední slídil".

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Topolánek, Bartoška a další. Bohatý nepřítel Babiše slavil

11.11.2019 22:14 Aktualizováno Bývalý šéf ČEZu Martin Roman uspořádal oslavu svých padesátých narozenin. Navzdory tomu, že se…

Pád komunistů: V Česku nešlo o vzpouru žaludku, ale vzpouru ducha, míní…

11.11.2019 18:24 Zatímco v ostatních zemích východního bloku byly protikomunistické revoluce v roce 1989 motivovány…

Novým hejtmanem Karlovarského kraje bude Petr Kubis (ANO), nahradí…

11.11.2019 18:07 Hejtmanem Karlovarského kraje bude od 1. ledna příštího roku Petr Kubis. Nahradí Janu Mračkovou…

Aféra na pražském magistrátu: Policie obvinila devět politiků kvůli dotacím

11.11.2019 17:46 Policie minulý týden obvinila devět lidí z pražského magistrátu v souvislosti s rozdělováním dotací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama