Kovářová: Navrhuji prolomit hranici trestní odpovědnosti

Praha - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová navrhuje otevřít debatu o úplném prolomení hranice trestní odpovědnosti a ochranném léčení těch pachatelů, kterým ještě nebylo patnáct let. Novinářům to řekla ve středu po té, co se setkala s tvůrcem kmetiněveské výzvy, starostou Luďkem Kvapilem.

Přidejte svůj názor

Daniela Kovářová
doporučujeme

"Já vidím několik cest, jak na kmetiněveskou výzvu reagovat. Jedna z nich je samozřejmě znovuotevření debaty na snížení hranice trestní odpovědnosti," řekla novinářům Kovářová.

"Jistá nevládní organizace navrhuje probační dohled na dobu neurčitou, další možností je uložení i ochranného léčení i mladistvým pachatelům, kteří se dopustí takového činu v době, kdy jim nebylo patnáct let. Můj návrh je otevření debaty o úplném prolomení věkové hranice trestní odpovědnosti,“ řekla a zdůvodnila to tím, že se v praxi mohou časem ukázat i trestné případy vraždy spáchané dětmi, kterým je třeba deset let.

"I takhle mladý vrah bude postavený před soud a bude s ním zacházeno jako se zločincem i s tím, že mu bude uložený trest a tento trest bude potom zapsaný v rejstříku trestů," vysvětlila.

Seznam trestných činů, kterých by se zákon týkal, však ministryně zatím připravený nemá. "Mému nástupci přichystám materiál, se kterým bude moci dále pracovat," slíbila Kovářová.

Ministryně souhlasí i s tím, aby byli mladiství pachatelé pod dohledem i po dosažení plnoletosti.

K debatě ji vyprovokovala výzva starosty Kvapila, která požaduje vytvoření zákona, aby dětští pachatelé závažných trestných činů byli doživotně pod dohledem úřadů. Kvapil k výzvě nasbíral kolem 400 tisíc podpisů.

K vytvoření výzvy donutila starostu "díra v zákoně", kvůli které je na svobodě bez jakéhokoli dohledu sadistický vrah třináctileté dívky Barbory z jeho vesnice.

Případ se odehrál na Nový rok v roce 2004. Tehdy čtrnáctiletý Robin svou spolužačku znásilnil a poté brutálně zavraždil. Do vězení nešel díky svému nízkému věku. Místo toho byl umístěn ve výchovném ústavu a letos v lednu, když mu bylo 19 let, byl podle zákona propuštěn. Na léčení docházet podle zákona nemusí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prochází tisíce lidí. Milion chvilek na Václavském připomíná rok…

21.08.2019 19:38 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Střet zájmů? Černošice zřejmě opět rozhodly v neprospěch Babiše, odvolal se

21.08.2019 17:54 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama