Babišův kandidát ANO Komárek nedávno tvrdil, že miliardář Babiš má špinavé ruce jako Dalík či Bém

Praha – Politici často mylně vyvolávají dojem, že mají konstantní názory, které jsou neotřesitelné. Když se však probíráte historií jejich výroků, je tomu zcela jinak. Novinář Martin Komárek takovým zvratem v myšlení chce do politiky vstoupit.

Martin Komárek
doporučujeme

Komárek kandiduje v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny jako lídr kandidátky hnutí ANO 2011 v Libereckém kraji. Zakladatelem tohoto hnutí je Andrej Babiš, který je druhým nejbohatším českým občanem, vlastní agrochemický holding Agrofert.

Před dvěma lety však názory tohoto novináře byly výrazně odlišné. V roce 2011 napsal pro server iDnes.cz komentář, kde se ostře pouštěl do Babiše. Babiše označil za prskajícího Pepu z hospody, kterému není radno věřit, neb má dle Komárka špinavé ruce stejně jako Bém či Dalík. Před dvěma lety Komárek popisoval konkrétněji tři důvody, proč zakladateli ANO 2011 nevěřit.

Mezi ně patří, že „největší obchody s podnikateli uzavíral ve zlatých starých časech politicky poněkud naivní, ale jinak zdatný Stanislav Gross. A co by vám řekli, kdybyste se zeptali, kdo stál za jeho kartelem podnikatelů a politiků? Nemusíte hádat dvakrát. Prý Andrej Babiš." Z čehož Komárek vyvozoval vazbu Babiše na ČSSD a důvod, proč podnikatel tak vehementně očerňuje z korupce pravici.

Pravostředá vláda mu navíc měla pokazit miliardový kšeft s jednou plodinou. „A tak teď prská. Nevíme, zda je pravda to, co bychom se doslechli o Babišovi - stejně tak jako nevíme, zda je pravda to, co Babiš říká o Dalíkovi a spol. Neříká totiž nic jiného než to, co Pepa Tvaroh u piva. Nepodložené zvěsti, že ten a onen kasíruje tolik a tolik od toho a toho. Pepa Tvaroh by ale do svého seznamu zahrnul i Babiše a jeho podnikatelské souputníky, co raději, jak se říká mezi VIP, vytvářejí obchodní příležitosti spíše se sociálními demokraty než s ODS a s TOP 09," napsal v komentáři pro iDnes.cz Komárek s tím, že Babiš „prská" a kritizuje na základě pouhých zvěstí.

Komárek podnikatele pranýřoval i za výroky typu: bez korupce se tu nedá uzavřít takřka žádný obchod. „Sám však uzavírá obchody za stamiliony. Je on taková výjimka, nebo taky občas dá těm, co rádi berou - tedy, jak říká, politikům, soudcům a policii?" V neposlední řadě zkritizoval v roce 2011 i Babišova slova o tom, že se v České republice začalo krást ve velkém v roce 2006. To Komárek označil za pouhý politický arzenál proti pravici, neboť korupce tu dle něj vesele bují už od devadesátých let.

Svůj odchod z deníku Mladá fronta Dnes oznámil Komárek na začátku letošního června. Pro ČTK uvedl, proč se rozhodl do politiky vstoupit: „já si skutečně myslím a jsem natolik naivní, že je potřeba politiku zlepšit, a chci to zkusit. Mám sen, že dokážeme politiku zlidštit, zeslušnit a že budeme méně krást."

Změnu názoru Komárek vysvětlil v srpnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny takto: „neexistuje žádný důkaz. A pomluvy mezi miliardáři jsou ještě horší než mezi novináři. To, co jsem napsal, vycházelo z obecného mínění. Když jsem se s Andrejem Babišem setkal, můj dojem byl úplně jiný, než jak jsme ho v médiích popisovali. Podle mě je to slušný, relativně skromný člověk. Nevím, jestli je úplně pravda, co říká. Ale vystihuje to, co si myslí lidé."

Sám Komárek tedy před dvěma lety spoluvytvářel negativní obraz Babiše. Posiloval tak stereotyp o miliardáři, ze kterého nyní couvá a odmítá jej. Problémem však je, že lidé vnímají více prvotní informaci, než pozdější slova o tom, že to vlastně je trochu jinak.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 21:50 Aktualizováno Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Babiš odletí ve středu na návštěvu Izraele, Petříček příští týden navštíví…

08.03.2021 20:41 Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odpoledne poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Istanbulská úmluva se podle Válkové asi do voleb nejspíš ratifikovat nebude

08.03.2021 17:54 Takzvaná Istanbulská úmluva proti domácímu násilí a násilí na ženách se do voleb v Česku nejspíš…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama