Nepusťte zlojedy do sněmovny a vykroužkujte je. Apeluje projektový manažer Nadačního fondu proti korupci

Praha – Blíží se předčasné volby do Poslanecké sněmovny a už se objevují první výzvy ke stylu volení. Projektový manažer Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny by nejraději zrušil pořadí na kandidátkách, ale když to v těchto volbách nebude možné, vyzývá alespoň ke kroužkování, aby se do sněmovny nedostali „zlojedi“.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

371
doporučujeme

Ve většině politických stran probíhal do dnešního dne, do kdy musely být odevzdány kandidátní listiny, boj o pořadí. Mnoho lidí nekroužkuje jednotlivé kandidáty z listin, a proto mají lidé v čele kandidátky předem blíž do sněmovny. Konieczny se pozastavuje nad tak velkým vlivem politických stran. Kandidáti by dle něj měli mít stejnou startovací pozici.

Připomíná praktiky, na které upozornil Libor Michálek skrze nahrávku: „v jednom okamžiku Martin Knetig v nahrávce zdůrazňuje, že Ivan Langer je již netrpělivý, jelikož má na starosti centrální pokladnu své politické strany a musí se patřičným způsobem zasloužit, aby se Pavel Drobil mohl stát později premiérem." Takovému pochybnému nakupování míst by se dle Konieczného předešlo zrušením pořadí.

„Zrušení pořadí kandidátů zaručí, že někteří „zasloužení" politici si nebudou moci takto předem zajistit místo v poslaneckých lavicích a budou muset spoléhat pouze na preferenční hlasy voličů. Minimální hranice pro překroužkování (5 %) by byla úplně zrušena," popisuje svůj model, skrze který by dle Konieczného neprošli do sněmovny tzv. zlojedi. Připouští však problém, který tkví ve velkém počtu kandidátů, které většina voličů nestihne poznat.

Vzhledem k momentální nerealizovatelnosti modelu však Konieczny apeluje na voliče, aby nepustili „zlojedy" do sněmovny jinou cestou: „kroužkujte, kroužkujte a ještě jednou kroužkujte! Pečlivě zvolte kritéria výběru své politické strany a spolehněte se na vlastní intuici. A především kroužkujte!"

Loading...
Témata: NFPK | Volby
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Lidovci si na sjezdu zvolili nové vedení

25.01.2020 22:35 KDU-ČSL si na dnešním mimořádnem sjezdu zvolila nové vedení. Předsedou strany se stal jednoznačně…

Zelení si zvolili nové vedení. Poprvé mají v čele předsednické duo

25.01.2020 19:28 Aktualizováno Strana zelených si dnes na sjezdu v Ústí nad Labem zvolila poprvé dvojici spolupředsedů - muže a…

Okamurova SPD chce změny v kalendáři. 15. březen má být památný den

25.01.2020 18:53 Aktualizováno Poslanci SPD chtějí uzákonit 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým…

KDU-ČSL volí místopředsedy. Kandidátů je sedm, tři budou mít smůlu

25.01.2020 15:01 Do čtyř pozic řadových místopředsedů KDU-ČSL kandiduje na dnešním mimořádném volebním sjezdu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama