Nepusťte zlojedy do sněmovny a vykroužkujte je. Apeluje projektový manažer Nadačního fondu proti korupci

Praha – Blíží se předčasné volby do Poslanecké sněmovny a už se objevují první výzvy ke stylu volení. Projektový manažer Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny by nejraději zrušil pořadí na kandidátkách, ale když to v těchto volbách nebude možné, vyzývá alespoň ke kroužkování, aby se do sněmovny nedostali „zlojedi“.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

371

Ve většině politických stran probíhal do dnešního dne, do kdy musely být odevzdány kandidátní listiny, boj o pořadí. Mnoho lidí nekroužkuje jednotlivé kandidáty z listin, a proto mají lidé v čele kandidátky předem blíž do sněmovny. Konieczny se pozastavuje nad tak velkým vlivem politických stran. Kandidáti by dle něj měli mít stejnou startovací pozici.

Připomíná praktiky, na které upozornil Libor Michálek skrze nahrávku: „v jednom okamžiku Martin Knetig v nahrávce zdůrazňuje, že Ivan Langer je již netrpělivý, jelikož má na starosti centrální pokladnu své politické strany a musí se patřičným způsobem zasloužit, aby se Pavel Drobil mohl stát později premiérem." Takovému pochybnému nakupování míst by se dle Konieczného předešlo zrušením pořadí.

„Zrušení pořadí kandidátů zaručí, že někteří „zasloužení" politici si nebudou moci takto předem zajistit místo v poslaneckých lavicích a budou muset spoléhat pouze na preferenční hlasy voličů. Minimální hranice pro překroužkování (5 %) by byla úplně zrušena," popisuje svůj model, skrze který by dle Konieczného neprošli do sněmovny tzv. zlojedi. Připouští však problém, který tkví ve velkém počtu kandidátů, které většina voličů nestihne poznat.

Vzhledem k momentální nerealizovatelnosti modelu však Konieczny apeluje na voliče, aby nepustili „zlojedy" do sněmovny jinou cestou: „kroužkujte, kroužkujte a ještě jednou kroužkujte! Pečlivě zvolte kritéria výběru své politické strany a spolehněte se na vlastní intuici. A především kroužkujte!"

Témata: NFPK | Volby
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama