Nepusťte zlojedy do sněmovny a vykroužkujte je. Apeluje projektový manažer Nadačního fondu proti korupci

Praha – Blíží se předčasné volby do Poslanecké sněmovny a už se objevují první výzvy ke stylu volení. Projektový manažer Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny by nejraději zrušil pořadí na kandidátkách, ale když to v těchto volbách nebude možné, vyzývá alespoň ke kroužkování, aby se do sněmovny nedostali „zlojedi“.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

371
doporučujeme

Ve většině politických stran probíhal do dnešního dne, do kdy musely být odevzdány kandidátní listiny, boj o pořadí. Mnoho lidí nekroužkuje jednotlivé kandidáty z listin, a proto mají lidé v čele kandidátky předem blíž do sněmovny. Konieczny se pozastavuje nad tak velkým vlivem politických stran. Kandidáti by dle něj měli mít stejnou startovací pozici.

Připomíná praktiky, na které upozornil Libor Michálek skrze nahrávku: „v jednom okamžiku Martin Knetig v nahrávce zdůrazňuje, že Ivan Langer je již netrpělivý, jelikož má na starosti centrální pokladnu své politické strany a musí se patřičným způsobem zasloužit, aby se Pavel Drobil mohl stát později premiérem." Takovému pochybnému nakupování míst by se dle Konieczného předešlo zrušením pořadí.

„Zrušení pořadí kandidátů zaručí, že někteří „zasloužení" politici si nebudou moci takto předem zajistit místo v poslaneckých lavicích a budou muset spoléhat pouze na preferenční hlasy voličů. Minimální hranice pro překroužkování (5 %) by byla úplně zrušena," popisuje svůj model, skrze který by dle Konieczného neprošli do sněmovny tzv. zlojedi. Připouští však problém, který tkví ve velkém počtu kandidátů, které většina voličů nestihne poznat.

Vzhledem k momentální nerealizovatelnosti modelu však Konieczny apeluje na voliče, aby nepustili „zlojedy" do sněmovny jinou cestou: „kroužkujte, kroužkujte a ještě jednou kroužkujte! Pečlivě zvolte kritéria výběru své politické strany a spolehněte se na vlastní intuici. A především kroužkujte!"

Loading...
Témata: NFPK | Volby
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nacistická propagace? Buďte rád, že jste nedostal přes d***u, nadávalo se…

28.02.2020 22:19 Aktualizováno Je součástí svobody projevu a podnikání prodej a distribuce nacistické propagandistické knihy…

Piráti i KDU se ohradili proti Babišovým výrokům o europoslancích

28.02.2020 21:17 Pirátští i lidovečtí politici se ohradili vůči dnešnímu výroku premiéra Andreje Babiše (ANO) na…

Europoslanci: V Česku nefunguje systém pro zjištění střetu zájmů

28.02.2020 17:18 Aktualizováno Europoslanci mají dojem, že v České republice nefunguje jasný systém, který by identifikoval střet…

Babiš pokládá Zdechovského a Peksu za vlastizrádce, mise europoslanců prý…

28.02.2020 17:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) označil dnes české europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama