Přečtěte si, jak jsou vydíráni pražští podnikatelé

Praha – Analytik a ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka popsal dva příběhy dvou pražských podnikatelů, které se týkají vydírání. V obou byl uměle vytvořen problém a následně vytvořena nabídka na vyřešení problémů za nemalou sumu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

371
doporučujeme

Nejmenovaný podnikatel chtěl realizovat stavební projekt, k čemuž potřeboval všechny možná povolení. V době, kdy měl povolení získat, zastavil se u něj právník jednoho pražského kmotra a řekl, že pro zisk důležitého povolení musí zaplatit 1,5 milionu korun, jinak by mohly nastat problémy s povolením. Za uvedenou sumu právník s kmotrem vše vyřeší, aby se problémy neobjevily. Podnikatel raději zaplatil a povolení získal. O něco později přišel tentýž právník kvůli dalšímu povolení. Tentokrát měl podnikatel zaplatit za tyto „konzultační služby" 20 milionů, to však odmítl, ale povolení získal.

„Právník běhá po svobodě a vydírá další podnikatele... Abychom byli ovšem korektní, musíme k příběhu dodat, že někdy jsou tito vyděrači skutečně domluveni s úředníky a problémy nejsou pouze fiktivní," dodává Soukenka k prvnímu příběhu.

V druhém příběhu se jedná o majitele autosalonu Honda v Motole Martina Pecku, který chtěl salon rozšířit, k čemuž potřeboval taktéž povolení. „Najednou se u něho v kanceláři začali střídat různé existence (kamarád jim říká „nosiči problémů") s tím, že bude mít problémy a oni je umí vyřešit," píše Soukenka. Tito lidé se dožadovali 50 milionů, což však Pecka neustále odmítal. Když se však skutečně objevil problém, znovu přispěchal muž na pomoc, Pecka se ale raději obrátil na policii.

„Vyděrač a jeho kamarád skončili na čtyři roky v kriminále. Je pravda, že pan Pecka má i nyní občas nějaký problém, ale už za ním nikdo nechodí," dodává analytik.

Loading...
Témata: NFPK | Korupce
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek rozdává rány: "Je to d*bil”. Jaký premiér, takoví ministři a celá…

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na sociálních sítích spustil kanonádu kvůli…

Babiš poslal Zemanovi na Hrad návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

22.08.2019 18:33 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra…

Lidovci dál bojují za ústavní ochranu vody, spustili petici

22.08.2019 17:39 KDU-ČSL připravila petici za ústavní ochranu vody. Navázala tak na návrh vlastních poslanců na…

Benešová žádala od Schillerové "jen drobné". Vyjednala 251 milionů navíc

22.08.2019 16:52 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) vyjednala do rozpočtu úřadu na příští rok 251…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama