Přečtěte si, jak jsou vydíráni pražští podnikatelé

Praha – Analytik a ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka popsal dva příběhy dvou pražských podnikatelů, které se týkají vydírání. V obou byl uměle vytvořen problém a následně vytvořena nabídka na vyřešení problémů za nemalou sumu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

371

Nejmenovaný podnikatel chtěl realizovat stavební projekt, k čemuž potřeboval všechny možná povolení. V době, kdy měl povolení získat, zastavil se u něj právník jednoho pražského kmotra a řekl, že pro zisk důležitého povolení musí zaplatit 1,5 milionu korun, jinak by mohly nastat problémy s povolením. Za uvedenou sumu právník s kmotrem vše vyřeší, aby se problémy neobjevily. Podnikatel raději zaplatil a povolení získal. O něco později přišel tentýž právník kvůli dalšímu povolení. Tentokrát měl podnikatel zaplatit za tyto „konzultační služby" 20 milionů, to však odmítl, ale povolení získal.

„Právník běhá po svobodě a vydírá další podnikatele... Abychom byli ovšem korektní, musíme k příběhu dodat, že někdy jsou tito vyděrači skutečně domluveni s úředníky a problémy nejsou pouze fiktivní," dodává Soukenka k prvnímu příběhu.

V druhém příběhu se jedná o majitele autosalonu Honda v Motole Martina Pecku, který chtěl salon rozšířit, k čemuž potřeboval taktéž povolení. „Najednou se u něho v kanceláři začali střídat různé existence (kamarád jim říká „nosiči problémů") s tím, že bude mít problémy a oni je umí vyřešit," píše Soukenka. Tito lidé se dožadovali 50 milionů, což však Pecka neustále odmítal. Když se však skutečně objevil problém, znovu přispěchal muž na pomoc, Pecka se ale raději obrátil na policii.

„Vyděrač a jeho kamarád skončili na čtyři roky v kriminále. Je pravda, že pan Pecka má i nyní občas nějaký problém, ale už za ním nikdo nechodí," dodává analytik.

Témata: NFPK | Korupce
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama