Zeman jednal s rakouským protějškem, antizemanovci řádili

Český Krumlov - Současné dopravní spojení mezi Českou republikou a Rakouskem je podle prezidentů obou zemí Miloše Zemana a Heinze Fischera nedostačující. Platí to prý především pro úseky mezi Vídní a Prahou a mezi Lincem a Českými Budějovice. Státníci se o tom dnes bavili na setkání v Českém Krumlově. Kromě toho probírali také problematiku jaderné elektrárny Temelín nebo případné rozšíření zemí Visegrádské skupiny o Rakousko.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

"Není možné, aby železniční spojení mezi Vídní a Prahou trvalo dvojnásobně dlouhou dobu než spojení mezi Vídní a Salcburkem. To se musí měnit," uvedl Fischer. Cestující z Vídně do Salcburku stráví ve vlaku necelé 2,5 hodiny, trať měří 315 kilometrů. Trať mezi Vídní a Prahou měří 415 kilometrů, rychlík ji absolvuje za 4,5 hodiny. Vlak přes ČR ale nejede nejkratší cestou přes Vysočinu, mezinárodní rychlostní koridor vede přes Pardubice a Brno.

Podle Zemana se na horší infrastruktuře mohl projevit i fakt, že obě strany mezi sebou delší dobu na oficiální mezinárodní úrovni nejednaly. "Heinz Fischer projevil lítost nad tím, že ministři dopravy obou zemí se za poslední čtyři roky nesešli. A i to je možná důsledek toho, že neexistuje efektivní dálniční spojení mezi Vídní a Prahou nebo Lincem a Českými Budějovicemi," uvedl český prezident.

Zemana přivítalo dnes v Českém Krumlově několik desítek jeho odpůrců s transparenty. Na jednom například stálo: Vítáme prezidenta na schwarzenbergském zámku. Na dalším zase byl nápis: Zeman je ostuda ČR. Svůj protest na transparentech vyjádřili i ekologičtí odpůrci jaderné energetiky.

Právě Zeman coby český premiér podepsal v roce 2000 s tehdejším rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem dohodu zakotvující bezpečnostní a informační standardy kolem elektrárny. "Dohoda v Melku zajišťuje mezi oběma zeměmi nadstandardní podmínky v oblasti kontroly jaderné bezpečnosti," řekl Zeman. "Víme, že Česká republika s jadernou energií počítá a také, že je rozšířená téměř na všech kontinentech. Víme také, že ne vždy je bezpečná a nám jde právě především o tu bezpečnost," uvedl Fischer.

Český prezident rovněž ocenil investice, které z rakouské strany do tuzemska putují. "Chtěl bych poděkovat za to, že rakouští investoři u nás nacházejí dobrou živnou půdu. Věřím, že tento příliv ještě zesílí," řekl Zeman. Rakousko je podle Fischera po Německu a Nizozemsku třetím největším zahraničním investorem v Česku.

Zeman coby český prezident byl v Rakousku v dubnu. Šlo o jeho druhou zahraniční cestu po nástupu do funkce. S Fischerem se tehdy shodli, že je třeba dbát na bezpečnost jaderné energetiky.

Politici spolu na jaře mluvili i o historii, vzájemné vztahy čas od času narušuje téma vysídlení německy mluvícího obyvatelstva po druhé světové válce z tehdejšího Československa.

Čeští a rakouští prezidenti se setkávají často. Fischer byl na oficiální návštěvě Prahy v roce 2009, Zemanův předchůdce Václav Klaus byl v Rakousku pracovně naposledy loni.

Česko-rakouské politické vztahy byly v minulosti napjaté právě kvůli rozdílným názorům na Jadernou elektrárnu Temelín a poválečné události; v posledních letech se ale atmosféra mezi Prahou a Vídní výrazně zlepšila. Česko a Rakousko jsou významní obchodní a investiční partneři.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 21:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Zemanovo zdraví vyvolává otazníky. Co se stane, pokud nedokončí mandát?

19.10.2019 20:36 Aktualizováno Rekondiční pobyt ve střešovické nemocnici opět vyvolal debatu o možném předčasném konci prezidenta…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 17:13 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama