Rusnok se bije za Pražský hrad: Duka trvá na svém, zákonné opatření padá

Praha - Budovy, které církve v areálu Pražského hradu užívají, by měly zůstat církevní, řekl dnes kardinál Dominik Duka, který o církevních restitucích v areálu Hradu jednal s premiérem úřednické vlády Jiřím Rusnokem. Objekty potřebné pro bezpečnostní chod státu by pak zůstaly státu. Duka uvedl, že toto uspořádání v minulosti vyjednal jak s exprezidentem Václavem Klausem, tak se současnou hlavou státu Milošem Zemanem. Církev chce vést jednání o společné formě spravování církví a státu u dvou objektů, kde má být muzeum.

Dominik Duka, arcibiskup pražský
doporučujeme

Duka později ČTK informoval, že předložil návrh k navracení nemovitostí v areálu Hradu Metropolitní kapitule u sv. Víta v Praze. "Pan premiér byl informován, že Kapitula je ochotna jednat v tom smyslu, že se vzdá nemovitostí, které slouží Správě Pražského hradu (např. Hradní stráži), zatímco Hrad jí přenechá nemovitosti potřebné jako zázemí pro církevní akce," uvedl v prohlášení Duka.

Při odchodu od Rusnoka Duka řekl, že se domnívá, že diskuse by dále mohla být o dvou budovách, které by mohly být spravovány ve spolupráci státu a církve. Bylo by v nich muzeum středověkého církevního umění související s katedrálou sv. Víta. "Naše jednání od počátku - jak s panem prezidentem Klausem, tak poslední jednání se Zemanem v září - jasně vyšla vstříc (tomu), že všechny budovy, které jsou nutné k bezpečnostnímu chodu státu, zůstanou v rukou státu. A náš požadavek je pouze na to, aby budovy, které doposud využíváme na základě gentlemanské a právní dohody za pana prezidenta Klause, ....zůstaly našimi budovami," řekl Duka.

Dodal, že jednání o využití dvou domů pro muzeum vedl Duka jak s vedením Hradu, tak s Klausem, exkancléřem Jiřím Weiglem i vedením Národní galerie. V diskusi pokračovat by ale Duka chtěl až po volbách. "Protože tam se jedná také o určité dotace, kdy ten svatoanežský areál, který podle katastru patří náboženské matici, vyžaduje opravdu generální opravu, protože úpravy, které se dělaly v předchozích letech po technologické stránce budovu poškodily," podotkl Duka.

Spory o výklad smlouvy z roku 2010

Ministerstvo vnitra pod Pecinovým vedením narychlo připravilo zákonné opatření. Nutnost přijetí zákonného opatření zdůvodnilo postavením Hradu jako sídla hlavy státu. 

"Navíc relevantní judikatura a dokumenty smluvního typu mezi církví a prezidentem republiky svědčí tomu, že majetkové vztahy k těmto nemovitostem jsou již vypořádány," uvedlo vnitro s poukazem na dohodu z května 2010 mezi Dukou a tehdejším prezidentem Václavem Klausem kvůli ukončení sporu o vlastnictví svatovítské katedrály a některých dalších nemovitostí na Hradě.

„Dohoda zněla jinak, totiž tak, že některé budovy budou vydány, místo jiných bude vydána náhrada. Ale dohoda jasně říká, že to platí v situaci, kdy ještě není vypořádán církevní majetek, který spravuje stát," upozorňuje Milan Badal, asistent kardinála Dominika Duky.

„Čili tato dohoda znamenala průlom ve společné správě Pražského hradu a v nakládání s církevními objekty, které de facto měly být jednou vydány," dodává pro rozhlas.cz s tím, že současná situace podle něj může souviset s předvolebním bojem.

K církevním restitucím, které zpochybňuje hlavně levice, Duka dnes uvedl, že církvi nejde o převzetí cizího ani společného majetku, ale o to, aby mohla spravovat majetek, který jí náleží. Jde podle něj taky o to, aby kněží nemuseli být placeni státem a jako státní zaměstnanci plnit příkazy jakékoli vlády.

"Způsob, jakým je otázka církevních restitucí využívána v předvolební kampani, považuji za útok na právní řád a pohrdání zákonem, který odhlasoval demokraticky zvolený Parlament, schválil Ústavní soud a vešel v platnost," zdůraznil Duka.

Rusnok nepočítá se zákonným opatřením

Premiér v demisi Jiří Rusnok o návrhu ministerstva vnitra podle svého vyjádření nevěděl. Kardinála Duku prý ubezpečil, že nehodlá věc řešit narychlo zákonným opatřením.

„Já myslím, že věc skutečně není tak akutní a naléhavá, jak se zdá z některých prohlášení. Pokud někdo měl problém s touto záležitostí ve vztahu k platnému a účinnému zákonu, tak bylo dost času to řešit v předchozích měsících a podle mého názoru bude dost času to řešit i po volbách, až vznikne nová Poslanecká sněmovna," podotkl Rusnok.

Senát by mohl opatření projednávat na schůzi, která už byla svolána na 30. října kvůli volbě Radovana Suchánka ústavním soudcem. Schůze se ale uskuteční až po zvolení nové Sněmovny a bylo kvůli tomu třeba ověřit, zda by Senát ještě mohl zákonná opatření schvalovat. Vnitro k tomu v návrhu opatření uvedlo, že Senát tuto pravomoc má až do ustavující schůze nové Sněmovny, která má být na konci listopadu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Nový ministr Prymula pozastavil své živnostenské oprávnění

22.09.2020 20:05 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes pozastavil své živnostenské oprávnění, na jehož…

Prymula přiznal problém se semaforem, za jeho vznikem byly politické tlaky

22.09.2020 19:32 Za vznikem takzvaného semaforu, který ukazuje riziko nákazy v jednotlivých okresech, byly politické…

Hamáček mluvil se Zemanem o pandemii, říjnové volby prý budou

22.09.2020 17:23 Aktualizováno Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) seznámil prezidenta Miloše Zemana se situací kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama