Na ČSSD podána žaloba, právník Němec odmítl čekat na volby

Praha/Mohelnice - Nespokojení sociální demokraté z Mohelnice a okolí dnes podali žalobu na podobu stranické kandidátky v Olomouckém kraji. ČTK to řekl právník a bývalý člen ČSSD Pavel Němec. Původně chtěli žalobu podat až po volbách. Báli se však, že na úterním zasedání stranického výboru v Šumperku bude mohelnická organizace ČSSD zrušena, uvedl Němec.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto

"Byla snaha, že žalobu podáme až po volbách. Ale vzhledem k tomu, že všichni členové z Mohelnice, kteří jsou pod žalobou podepsáni, dostali doporučeně pozvání na úterní výbor do Šumperku, podal jsem to dnes," řekl ČTK Němec. Žalobu podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

K právnímu kroku se mohelničtí členové ČSSD odhodlali i z toho důvodu, že krajské vedení strany nenapravilo údajná pochybení při sestavování kandidátní listiny pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny. "Pochybení ze strany krajské ČSSD v Olomouci konstatoval i samotný soud, když před časem projednával návrh na nařízení předběžného opatření, který byl však zamítnut," zdůvodnil Němec.

Předseda olomoucké krajské organizace ČSSD Jiří Zemánek je přesvědčen o tom, že u soudu právní zástupce a bývalý člen strany v jedné osobě uspět nemůže. "Předpokládám, že pan Němec si je naprosto vědom, že soud to už dvakrát zamítl. Kandidátka je sestavena podle všech regulí a demokratických principů a žádný soud nemůže rozhodnout jinak. Nechápu, proč to podává," řekl dnes ČTK Zemánek.

Uvedl, že není informován o tom, co hodlá okresní výbor v úterý s mohelnickými straníky řešit. Podle něj ale konat musí. "Pokud tito členové doporučené dopisy dostali, mohlo by to směřovat k diskusi, jaké důvody je vedly k porušení usnesení ústředního výboru," míní krajský šéf strany. Podle něj ve stanovách stojí, že veškeré problémy se mají řešit na stranické půdě, což se v tomto případě nestalo.

Komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov vidí za spory to, co je podle něj už dlouho zahnízděno téměř ve všech českých parlamentních stranách: "Je to důsledek toho, jak se u nás vykládá politika – jako místo, kam se chodí nahrabat, jako nejpřímější výtah k moci, vlivu a penězům. Dochází pak k tak absurdním věcem, jaké nyní pozorujeme v sociální demokracii. Stranu to v každém případě velmi poškodí." Situace ve straně podle Mitrofanova nahrává těm politickým silám, které si nepřály dominantní vítězství ČSSD ve volbách, konkrétně zmínil především Zemanovce.

Na konci srpna napadl kandidátku ČSSD též ostravský primátor Petr Kajnar. Podle něj je český politický systém založen na demokratické soutěži politických stran. "Pokud ovšem samotné dění v politických stranách není založeno na demokratických principech, pak do politické soutěže vstupují subjekty, které předkládají voličům kandidátky voluntaristicky (svévolně, bez diskuse) sestavené," sdělil primátor.

Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo potom upozorňuje na to, že žaloby stranu s ambicí vyhrát volby celorepublikově poškozují. "Krok primátora Kajnara je nepochopitelný a vypadá jako pokus o sabotáž," uvedl Šídlo. "Na druhou stranu, Kajnar je primátor třetího největšího města v zemi, navíc ve volebním obvodu, který je pro sociální demokraty úplně nejdůležitější jako Praha pro pravici. Pro vedení sociální demokracie není dobrá situace, pokud nemáte úspěšného primátora na kandidátce na severní Moravě."

Témata: ČSSD | Němec, Pavel
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama