Rekordní pokuta za Promopro: Úřad vlády zaplatí 1,2 milionu

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v kauze sporné zakázky pro firmu Promopro uložil úřadu vlády pokutu 1,2 milionu korun. Sankce za zadání více než půlmiliardového tendru na zajištění audiovizuální techniky v době českého předsednictví EU v roce 2009 bez soutěže je pravomocná. ČTK to dnes zjistila z webu ÚOHS. Pokuta patří k nejvyšším, které antimonopolní úřad za chyby v jednom tendru udělil.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Alexandr Vondra /ODS/ v kauze Promopro obviněn nebyl
doporučujeme

Úřadu vlády hrozila pokuta až do pěti procent z ceny zakázky. Teoreticky tak mohl ÚOHS uložit pokutu přesahující 27 milionů korun. V rozhodnutí úřad uvedl, že nakonec preferoval "preventivní charakter uložení sankce". Na jiném místě rozhodnutí ÚOHS konstatoval, že "zadavatel (úřad vlády) si byl v době zadávání veřejné zakázky svého protizákonného postupu s největší pravděpodobností vědom".

Cena se nakonec vyšplhala až na 550,9 milionu korun. Podle protikorupční policie byla zakázka předražena o 388 milionů korun. Kriminalisté letos počátkem května navrhli obžalovat 12 lidí, kteří v případu čelí obvinění. Mezi stíhanými je i jednatel firmy Promopro Jaroslav Veselý.

V kauze vypovídal i tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl. Loni v prosinci ale rezignoval na funkci ministra obrany, píše CT24.

Kauza ProMoPro se táhne už od roku 2011

Leden–červen 2009: Firma ProMoPro zajišťovala audiovizuální techniku při českém předsednictví Evropské unii.

Leden 2011: Prvotní podnět k prošetření zakázky vzešel od ministerstva financí. Jeho finanční analytický útvar v lednu 2011 podal trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou společnost ProMoPro bez soutěže získala od Úřadu vlády.

Únor 2011: Protikorupční policie zahájila trestní řízení kvůli podezření z porušování povinnosti při správně cizího majetku.

24. března 2011: Vondra se na mimořádné schůzi parlamentu přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při předsednictví EU. Uvedl, že měl celkový přehled a detaily neřešil. Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit. 11. dubna nabídl premiérovi Nečasovi rezignaci.

Duben 2012: O rok později potom policie oznámila, že v kauze ProMoPro obvinila 10 lidí, z toho 3 bývalé státní zaměstnance z nejbližšího týmu tehdejšího ministra Alexandra Vondry. Později vzrostl počet obviněných na 12.

7. prosince 2012: Vondra rezignoval na funkci ministra obrany; svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry voličů v podzimních senátních volbách.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prochází tisíce lidí. Milion chvilek na Václavském připomíná rok…

21.08.2019 19:38 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Střet zájmů? Černošice zřejmě opět rozhodly v neprospěch Babiše, odvolal se

21.08.2019 17:54 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama