Právník: Zabavovaný majetek je na dražbách rozkrádán

Praha – Na dražbách zabaveného majetku se dle právníka a whistleblowera Ondřeje Závodského běžně krade. Zabavené věci si totiž nemůže jen tak někdo koupit kvůli nastavenému systému.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Exekuce, ilustrační fotografie

Současné nastavení pravidel podle Závodského prohlubuje sociální likvidaci dlužníků. Metr na dlužníky je totiž tvrdý a křivý. Pochybné jednání totiž zaznamenal na dražbách zabaveného majetku, kde dochází ke zlodějinám.

V rozhovoru pro iDnes.cz popsal například sražení v „setech", které znamená dražbu třeba i všech věcí zabavených v jednom bytě. „Kdo si takový "set" může koupit? Jedině vetešník či překupník, který pak vydražený "set" dál rozprodá po kusech a inkasuje vlastní zisk," uvedl v rozhovoru.

Dále dochází k nepovolenému způsobu dorovnávání, kdy je několik vetešníků domluveno na dorovnání na stejnou částku. Nakonec se „výherce" losuje nebo se mezi sebou domluví. Vydražená částka tak je několikrát nižší, než jaká by mohla být, a dlužníkovi se tak z dluhu „odmázne" minimum.

„Když takové praktiky nazvu čistě neprávně – normálně se tam krade. Řečeno právní mluvou – existuje trestný čin pletichy při veřejné dražbě a takové pletichy jsou na hranici či spíše za hranicí tohoto trestného činu," dodal Závodský s tím, že takové jednání zaznamenal v polovině soukromých exekucí.

Nevidomý právník Ondřej Závodský byl v roce 2011 oceněn Nadačním fondem proti korupci. Upozornil totiž na pochybné zakázky na Ministerstvu vnitra, následně byl z ministerstva odejit. Po odsouzení viníků se vrátil do funkce právního oddělení Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny se objevil na čtvrtém místě kandidátní listiny KDU-ČSL v Praze.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama