Zeman neudělil Hájkovi medaili "in memoriam". Syn byl neuctivý, řekl Hrad

Praha - Prezident Miloš Zeman neudělil vyznamenání mluvčímu Charty 77 Jiřímu Hájkovi in memoriam, protože žádost jeho syna Jana, aby řád poslal poštou nebo kurýrem, považuje za neuctivou. ČTK to dnes sdělila mluvčí prezidenta Hana Burianová. Československý ministr zahraničí v roce 1968 měl vyznamenání posmrtně dostat, Jan Hájek ale nechtěl medaili převzít osobně na Hradě, neboť nesouhlasí se Zemanovými kroky.

Pražský hrad

Hájek svůj záměr nepřevzít ocenění sdělil nejprve v telefonickém rozhovoru s šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem. "Na základě jeho písemného vyjádření, které zaslal po uvedeném telefonátu panu prezidentovi, se prezident republiky rozhodl, že žádost pana Hájka, aby mu státní vyznamenání České republiky pro jeho otce bylo doručeno poštou / kurýrem, je zarážející a projevující neúctu k samotnému ocenění," napsala ČTK Burianová. "Další postup vedoucí k udělení státního vyznamenání byl zastaven," dodala.

Hájek ve čtvrtek serveru Revolver Revue sdělil, že jeho účast na slavnostním aktu mu nepřipadala vhodná vzhledem k současným aktivitám prezidenta republiky. Zeman podle něj používá všechny síly, aby "zesměšnil nebo podrazil" politické i osobní konkurenty. Hájek chtěl získat vyznamenání alternativním způsobem. Uvedl, že jeho přítomnost snad není rozhodující, když vyznamenání má být uděleno posmrtně jeho otci.

"Na to mi ředitel protokolu odpověděl, že v takovém případě vyznamenání uděleno nebude. To je pozoruhodné: ocenění in memoriam tedy není udělováno na základě zásluh zesnulé osobnosti, ale na základě ochoty pozůstalých účastnit se předávacího aktu," řekl Revolver Revue Hájek.

Zeman předával státní vyznamenání poprvé v úřadu. Při zhruba hodinovém ceremoniálu zazněly ve Vladislavském sálu česká hymna, husitský chorál i zcela nová Ceremoniální fanfára. 

Medaili Za zásluhy dostali od Zemana například populární herečka Jiřina Bohdalová, hudebník Felix Slováček, atletka Jarmila Kratochvílová a chirurg Pavel Pafko. Bohdalová podpořila Zemana v prezidentské kampani a Slováček kandidoval v letošních sněmovních volbách v Libereckém kraji za SPOZ.

Medaile také obdrželi František Čuba, který za vedl za socialismu slavné slušovické zemědělské družstvo, a Miroslav Grégr, jenž byl ministrem průmyslu v někdejší Zemanově vládě. Kvůli Čubově ocenění je možné, že Hradu vrátí Řád Tomáše Garrigua Masaryka rodina zesnulého Přemysla Janýra.

Dalšími oceněnými jsou filozof Václav Bělohradský, kytarista Lubomír Brabec, operní pěvkyně Soňa Červená, sociolog Jan Keller nebo herec Lubomír Lipský.

Posmrtně Zeman udělil Medaili Za zásluhy nejúspěšnějšímu motocyklovému silničnímu závodníkovi v historii Československa Františku Šťastnému, autorce památníku lidických dětí Marii Uchytilové-Kučové, legendě české házené Jiřímu Víchovi a disidentovi Pavlu Wonkovi, který zemřel v komunistickém vězení. Ocenění převzali příbuzní.

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Související:

Právě se děje