Uhde: V České televizi panuje strach už dlouho

Praha – Předseda Rady ČT Milan Uhde o dopise novinářů Radě ČT věděl dopředu, neboť ověřoval počet podpisů. Atmosféra strachu, jakou nyní pociťují zaměstnanci ČT v práci, však má dle Uhdeho kořeny v minulosti.

371
doporučujeme

„Já jsem věděl, že dorazí. Signatáři se na mě totiž obrátili se žádostí, abych ověřil, že jich je skutečně třiadvacet, přičemž jenom dva hodlali a hodlají své jméno zveřejnit," uvedl Uhde v rozhovoru pro server Media Mania s tím, že text dopisu spatřil světlo světa již před volbami, ale novináři dopisem nechtěli zasahovat do předvolebních bojů. Ze strany vedení zpravodajství ČT totiž mělo dle dopisu docházet k upřednostňování Zemanovců, sociálních demokratů a hlavně Miloše Zemana.

Rada se nyní obrátí na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby věc prošetřil a sdělil stanovisko Radě ČT. Jedině tak se bude moci Rada ČT rozhodovat objektivně. Jestliže se pochyby potvrdí, následné rozhodování bude v rukou Dvořáka, což bude muset odsouhlasit Rada ČT. Jestliže pak Dvořák dle Uhdeho zajistí dostatečnou nápravu, nebude důvod jej odvolávat z funkce.

Uhde respektuje, že se někteří signatáři báli ozvat, neboť mají obavy o zaměstnání. Ostatně jim už mělo být i vyhrožováno, jak je uváděno v dopise Radě ČT. „Já jenom potvrzuji a ručím za to, a také jsem to dnes dopoledne v telefonickém hovoru panu řediteli řekl, že ten podnět nelze považovat za anonym. A kromě toho mají-li renomovaní zaměstnanci obavu z otevřené kritiky, tak to svědčí o tom, že by - já to říkám jako kondicionál - v České televizi mohlo existovat ovzduší strachu," dodal s tím, že taková atmosféra panovala v ČT již za generálního ředitele Jiřího Janečka.

Text dopisu Radě ČT zveřejnil ve čtvrtek server iDnes.cz. V textu se hovoří o nadržování některým stranám, o natáčení některých reportáží, za kterými se schovávala reklama, o vybírání zpráv ve prospěch Miloše Zemana zejména v době prezidentské volby. Jako příklad jsme vám přinesli část textu o reportáži od korunovačních klenotů, kde trpěl prezident Miloš Zeman „virózkou", záhy však byly záběry vyměněny za takové archivní, kde prezident nevrávorá.

V srpnu byla přesunuta moderátorka Daniela Drtinová, která umí politikům pořádně ale stále na úrovni zatápět, z velmi sledovaného vysílacího času do času, který až tak oblíbený není. Byla odejita z Událostí komentářů a dostala pro sebe Interview Daniely Drtinové. Když se pak rozpovídala v rozhovoru pro magazín Pátek, bylo patrné, že se domnívá, že byla převelena z politických důvodů.

Vedoucí Nových médií Pavlína Kvapilová se vzápětí nezastala přímo Drtinové, ale požadovala, aby taková rozhodnutí byla dělána více transparentně, aby nemohli vznikat spekulace, že se jedná o politickou objednávku. Následně však byla z ČT odejita.

V reakci na dopis Radě ČT vznikla „antistížnost", kterou podepsalo kolem šedesáti zaměstnanců ČT s tím, že na ně žádný nátlak vyvíjen nebyl. Bylo by ovšem zvláštní, pokud by byl nátlak vyvíjen například na zahraniční reportéry, kteří o SPOZ, ČSSD a Zemanovi neinformují.

Témata: Uhde, Milan
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama