Žák jako generální inspektor nic nevyšetřil a nechával si proplácet i alkohol

Praha - Deník MF Dnes vytáhl na ministra dopravy v demisi Zdeňka Žáka pořádnou bombu. Neúspěšný lídr pražské SPOZ měl jako generální inspektor Drážní inspekce horentní náklady na práci, ale mizivé výsledky. Vyplývá to z kontrolních protokolů z doby, kdy tam pracoval.

Ministerstvo dopravy

Zdeněk Žák působil v letech 2003 až 2006 u Drážní inspekce. Odvolán byl, protože práci údajně nezvládal a porušoval platné předpisy. Server idnes.cz upozorňuje, že inspekce za Žákova působení nevyšetřila jedinou nehodu.

Deník má k dispozici kontrolní protokoly, které odhalují pochybnosti kolem proplácení nákladů na práci apod. Například si Žák koupil průvodce po evropských městech za pět tisíc korun. V Londýně pak strávil tři měsíce bez toho, aby vykonal jakoukoli zkoušku z jazyka, který se tam měl učit.

Na výjezdních zasedáních si pak nechával proplácet i alkohol, což se nesmí. Diety pak vyúčtoval až po čtyřech měsících. Šlo přitom o necelých 300 tisíc korun. Ministr ale v reakci pro MF Dnes nařčení odmítá.

"Když na tebe něco praskne, tak to popírej, když to nejde, tak řekni, že jde o politický útok... ach jo, další vyčůránek a břichopas," okomentoval obhajobu Žáka exposlanec ODS Jan Bureš. Ministr při své obraně totiž řekl, že jde o snahu ho poškodit kvůli jeho práci.

Zdeněk Žák byl povolán do prezidentské vlády jako odborník přes dopravu. V minulosti působil u Českých drah jako ředitel odboru pro vnější vztahy. Poté byl poradcem tehdejšího premiéra Miloše Zemana. Radil mu v oblasti dopravy.

Ve volbách do sněmovny se objevil jako pražský lídr SPOZ. To vyvolalo krizi ve straně, jelikož lídrem této kandidátky byl zvolen Miroslav Šlouf. Vedení strany ho ale vyškrtlo a nahradilo právě ministrem v demisi. Žák jako ministr proslul tím, že vyhodil v rámci prezidentské vlády nejvíce lidí přímo z ministerstva či z podřízených organizací a firem. V paměti lidí také zůstává jeho suverénní pozdrav z televizní superdebaty lídrů politických stran. Tam diváky pozdravil zvesela "Ahóóóóóój!".

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje