Ištván: Nejvyšší soud je v rozporu s mezinárodní úmluvou

Praha - Vrchní státní zástupce Ivo Ištván, který rozjel kauzu Nagyová a obvinil trojici exposlanců ODS, tvrdí, že rozhodnutí Nejvyššího soudu je v rozporu s mezinárodní úmluvou. Řekl to v Otázkách Václava Moravce na České televizi.

Ivo Ištván,  vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
doporučujeme

Nejvyšší soud zakázal stíhat trojici exposlanců, protože se na jejich údajně korupční jednání vztahuje imunita. I kdyby bylo přijetí trafik opravdu korupcí, vedlo to k projevu poslance, kterým bylo složení mandátu zákonodárce. Takto argumentoval soud.

"Samozřejmě ctíme rozhodnutí Nejvyššího soudu, na straně druhé vnímáme, že nás zavazuje mezinárodní smlouva. Bohužel k této okolnosti se soud ve svém rozhodnutí vůbec nevyjádřil," reagoval Ištván. V České televizi bylo následně vysvětleno, že ona úmluva zavazuje Česko k přijetí zákona, který umožní stíhání poslanců za korupci. To kvůli imunitě nyní, jak ukázal verdikt soudu, nejde.

Zatím se ale trafikanti z ODS úplně radovat nemohou. Ištván o zastavení stíhání definitivně nerozhodl. Prý záleží na dozorujícím žalobci, jak bude nadále postupovat.

Nejvyšší soud alespoň umožnil za nabízení úplatku v podobě trafik stíhat expremiéra Petra Nečase. "V tuto chvíli je ale důležité, že pan Nečas podle rozhodnutí Nejvyššího soudu není vyňat z působnosti orgánů činných v trestním řízení," připomněl Ištván. Podle soudu činnost expremiéra nevedla k jeho osobnímu poslaneckému projevu, tudíž se na něj v tomto případě imunita nevztahuje.

Témata: Ištvan, Ivo | ODS
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama