Hrad bude vyžadovat od ministrů lustrační osvědčení, právníci se přou

Praha - Zájemci o ministerská křesla budou muset mít lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman ministrem nejmenuje nikoho, kdo ho nebude mít čisté. Napsaly to dnešní Lidové noviny (LN). Podle listu je to první zásadní vzkaz pro případ, že by se členem koaliční vlády se sociálními demokraty a lidovci měl stát šéf ANO Andrej Babiš.

Vláda ČR
doporučujeme

"Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje," řekla hradní mluvčí Hana Burianová. Požadavek lustrace uplatňovala prezidentská kancelář u všech předchozích vlád.

"Běžný postup je, že Úřad vlády posílá na Hrad s návrhy na jmenování ministrů zároveň i jejich negativní lustrační osvědčení," řekl Aktuálně.cz úředník ministerstva vnitra obeznámený s problematikou. Mluvčí Rusnokovy vlády Jana Jabůrková to potvrzuje. "Je to tak, vaše informace jsou správné, odpověď na vaši otázku na zavedenou praxi zní ano," odpověděla dále. "Doposud to bylo vždy tak, že ministři lustrační osvědčení měli," dodává.

Právníci ale upozorňují, že dikce zákona není zcela jednoznačná. U vlády lustrace výslovně stanovena není, řekl listu proděkan olomoucké právnické fakulty Filip Dienstbier. Podle bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu a senátorky Elišky Wágnerové judikatura chybí. "Vláda je bezpochyby politický orgán, na ten se (lustrační) zákon nevztahuje. Ale sami ministři na svých ministerstvech také fungují jako správní orgány, jichž se týká," uvedla.

Požadavek se opírá o lustrační zákon z roku 1991, který stanoví "předpoklady pro výkon funkcí obsazovaných volbou, jmenováním nebo ustanovováním v orgánech státní správy".

V případě, že člověk, který dostane pozitivní osvědčení, tedy že byl evidován, a následně vyhraje soud, od ministerstva vnitra jiné - negativní - osvědčení nedostává. "Má v ruce naše pozitivní osvědčení a vedle toho soudní verdikt - a může předkládat obojí. My pouze vydáváme osvědčení, zda evidován byl, nebo ne," vysvětluje ředitel tiskového oddělení ministerstva vnitra Pavel Novák.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama