Zeman přitlačil: Je lustrace hrozbou pro koalici? Sobotka a Babiš promluvili

Praha - Požadavek, aby ministři měli lustrační osvědčení, by podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky neměl zásadně zkomplikovat jednání o nové vládě. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po setkání s předsedou Asociace samostatných odborů ČR Bohumírem Dufkem. Právě s odbory, ale i zástupci zaměstnavatelů by Sobotka o novém kabinetu také rád jednal. Znovu vyzval sociální demokraty Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Jeronýma Tejce k odchodu z funkcí ve vedení strany.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda strany

"Pokud jde o otázku negativního lustračního osvědčení, myslím si, že je to zvyklost, která by měla být respektována i nadále, pokud jde o členy vlády," nechal se slyšet Sobotka. "Podle mého názoru to není zásadní komplikace, rozhodně nám to neznemožňuje, abychom jednání po víkendu zahájili a intenzivně v nich pokračovali," uvedl také o možném ztížení povolebních rozhovorů.

Dodal, že v prvních dnech a týdnech se stejně jednání povedou o programu a až poté o personálních otázkách. Za jména ministrů ponesou odpovědnost jednotlivé vládní strany, podotkl také Sobotka, který by upřednostňoval koaliční spolupráci s KDU-ČSL a ANO před menšinovou vládou sociální demokracie.

Babiš: Lustrační osvědčení není problém

Čisté lustrační osvědčení požadovala u všech dosavadních vlád prezidentská kancelář. Mluvčí Hradu Hana Burianová Lidovým novinám potvrdila, že stejnou podmínku bude mít u všech zájemců o ministerská křesla také současný prezident Miloš Zeman. To by mohl být potenciálně problém zejména pro šéfa ANO Andreje Babiše, o němž komunistická Státní bezpečnost vedla svazek jako o spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš.

„Moji právníci říkají, že lustrační osvědčení není problém. Ta situace nenastala. Když nastane, budu to řešit," řekl Babiš v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. „Nevím, proč bych měl být stále urážen, že jsem estébák, nejsem," dodal. Kromě něj by mohl být požadavek na lustrace problémem i v případě, že by se ve hře o vládu ocitli také zástupci komunistické strany.

To, že Úřad vlády posílá na Hrad s návrhy na jmenování ministrů zároveň i jejich negativní lustrační osvědčení, je již roky běžný postup a zavedená praxe. Lustrační zákon museli dodržet i členové současné vlády Jiřího Rusnoka.

Případů, kdy ministři pravděpodobně prohlášení nedokládali, je minimum. „Na 99 procent po mně tehdy nikdo lustrační osvědčení nechtěl. Podotýkám, že ho mám a čisté," řekl například exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který úřad v kabinetu Petra Nečase přebíral nečekaně rychle.

Sobotka opět vyzval "pučisty" k rezignaci

Sobotka, podle něhož by nová vláda měla vzniknout co nejrychleji, dnes také znovu trojici účastníků utajované povolební schůzky s hlavou státu - statutárního místopředsedu ČSSD Haška, místopředsedu Škromacha a šéfa poslaneckého klubu Tejce - vyzval, aby rezignovali na funkce ve vedení sociální demokracie.

"Podle mého názoru by jak Michal Hašek, tak Zdeněk Škromach, tak Jeroným Tejc měli z toho nezralého pokusu o puč vyvodit svoji osobní politickou odpovědnost," uvedl Sobotka o trojici mužů, kteří se stavěli za jeho odchod z čela ČSSD. Spolu s Haškem, Škromachem a Tejcem, kteří podle Sobotky stranu zesměšnili a zdiskreditovali, se povolební schůzky se Zemanem zúčastnili také jihočeský hejtman Jiří Zimola a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Zimola již z některých stranických funkcí odstoupil, Chovanec, který jako první schůzku v Lánech přiznal, rezignaci nabídl.

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje