Úspěch Babišova ANO. Proč je lidé volili?

Praha - Dva týdny před volbami byly hlavními důvody volby určité strany pro třicet procent voličů program a politika strany a pro téměř stejně velkou část šance provést potřebné změny, kterou podle nich tato strana má. Tuto šanci viděli hlavně stoupenci hnutí ANO. Početné stoupence ANO a TOP 09 oslovili také volební lídři těchto stran. Průzkum potvrdil, že ODS zbyli hlavně ti, kteří stranu volili vždy i v minulosti. Informuje průzkum STEM.

Hnutí ANO v Brně
doporučujeme

Zhruba dva týdny před předčasnými volbami do poslanecké sněmovny zjišťovali tazatelé STEM mezi lidmi, kteří deklarovali, že budou volit nějakou konkrétní stranu, také to, co je hlavním důvodem, proč se právě tuto stranu chystají volit. Respondenti vybírali jednu ze sedmi možností.

Téměř třetina dotázaných odpověděla, že hlavním důvodem je politika, kterou tato strana provádí, její program. Téměř stejný podíl lidí uvedl, že jimi volená strana má největší šanci prosadit potřebné změny v naší zemi. Pro přibližně desetinu lidí je hlavním důvodem politická orientace strany, pro další desetinu vůdce strany anebo jiné její kandidující osobnosti. Pouze 12 % lidí uvedlo, že jsou pravidelnými voliči strany. A jen 4 % respondentů připustila, že je k volbě přesvědčila volební kampaň.

Příznivce ANO vedla k volbě především víra, že toto politické hnutí má největší šanci provést potřebné změny ve státě – téměř každý druhý ze stoupenců to uvádí jako hlavní důvod.

Významnou roli sehrál i volební program a osobnosti – zřejmě především osoba předsedy. V porovnání se stranami, které byly ve sněmovně už v minulém období, u příznivců ANO zabrala i volební kampaň. Zcela bezvýznamná byla pro ně naopak politická orientace hnutí.

Šance provést potřebné změny byla i důležitou motivací volby ČSSD – uvedla ji jako hlavní důvod třetina a téměř stejně velký podíl ji volil kvůli konkrétní politice a programu. Méně často byla motivem volby sociální demokracie její levicová orientace nebo tradice volby, stoupence ČSSD nepřivedl k volbám protest ani osobnosti lídrů nebo volební kampaň.

V případě KSČM hrála rozhodující roli její konkrétní politika a také tradiční volba příznivců.

V druhé řadě její příznivci akcentovali šanci na změny a politickou orientaci strany. Podobně jako v případě ČSSD, jen minimální vliv na volbu komunistické strany měly motivy protestu proti jiné straně, kampaň nebo osobnosti.

Tradiční volba byla vůbec nejčastějším důvodem hlasu pro ODS – uvedly ji dvě pětiny příznivců. Na dalších místech jsou šance na provedení změn, konkrétní politika a politická orientace, ovšem tyto motivy jsou u ODS slabší než u většiny ostatních stran.

Důvody volby TOP 09 jsou poměrně vyrovnané. Podobně jako v případě ČSSD nebo KSČM, významnou úlohu hrála konkrétní politika a program (uvedla téměř třetina sympatizantů strany), podstatně častěji než u jmenovaných stran však lidé volili TOP 09 kvůli osobnostem, resp. kvůli předsedovi (uvedla skoro čtvrtina). Význam pro potenciální voliče měla i šance provést změny a politická orientace strany. Tradiční volba logicky vzhledem ke krátké historii strany roli příliš nehrála.

Naopak u stoupenců KDU-ČSL byla tradice volby strany jako hlavní důvod poměrně častá (uvedl každý čtvrtý), ve stejné míře byla uváděna i konkrétní politika a program, o něco méně pak šance provést potřebné změny. Další důvody – personální, protestní, obecná orientace nebo kampaň – byly zřetelně slabší.

Úsvit přímé demokracie T. Okamury dostal hlasy jednoznačně hlavně díky popularitě svého předsedy. Na druhém místě byla šance na provedení změn, na třetím program, na čtvrtém kampaň. Stejně jako u hnutí ANO roli samozřejmě nehrála tradice volby ani pravolevá orientace.

Témata: Volby 2013 | Hnutí ANO
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama