Hašek a spol prohrávají, jižní Morava stojí za Sobotkou

Praha/Brno - V několikaletém a většinou před veřejností skrývaném souboji o vedení sociální demokracie získal v uplynulém týdnu výrazně navrch předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nad druhým mužem strany Michalem Haškem. Sobotkovi, který ještě minulou neděli čelil výzvě předsednictva ČSSD k odchodu, se i díky aféře okolo lánské schůzky podařilo situaci otočit a strhnout na svou stranu většinu sociálních demokratů. Jeho pozici stranické jedničky tak podle všeho 10. listopadu potvrdí ústřední výkonný výbor ČSSD. Naproti tomu Hašek bojuje o politický život.

Michal Hašek /ČSSD/ a Bohuslav Sobotka /ČSSD/

Atmosféru na jednání ústředního výkonného výboru, od něhož si Sobotka slibuje ukončení dvojhlavého vedení strany, mohou předznamenat zasedání jednotlivých krajských organizací ČSSD. 

Jihomoravská ČSSD dnes vyzvala "některé ze svých členů", aby zvážili své jednání krátce po volbách a následně z nich vyvodili důsledky. Konkrétní výzva pro místopředsedu ČSSD Michala Haška, poslance Jeronýma Tejce a senátora Zdeňka Škromacha, aby odstoupili ze svých funkcí kvůli pokusu o odvolání Bohuslava Sobotky a utajovanému setkání s prezidentem Milošem Zemanem ale nepadla. ČTK to řekl předseda krajské organizace Václav Božek.

Podle informací Práva bylo jednání na jižní Moravě dost bouřlivé. S největší kritikou vystoupil místopředseda krajské organizace Ivan Ohlídal. „Ať budeš s čímkoli vystupovat ve Sněmovně, tak budeš nedůvěryhodný a nedůvěryhodná bude i naše strana. A to mě vadí nejvíc!" láteřil Ohlídal.

Hašek ve svém projevu označil některé postupy za mediální lynč a veřejnou popravu, píšou Novinky.cz. "To, že (pro dnešní usnesení) hlasovala těsná nadpoloviční většina, pro mě znamená, že polovina jihomoravské ČSSD si myslí, že něco bylo dobře, a druhá, že něco bylo špatně," řekl po jednání Hašek. Diskuse byla podle něj "bohatá, košatá a hektická".

Zároveň uvedl, že na jednání padl i absurdní návrh na přijetí usnesení, že se Zdeňkem Škromachem kolaborovali se SPOZ jednáním s premiérem Jiřím Rusnokem a ministrem pro regionální rozvoj Františkem Luklem. Proti tomu se Hašek ohradil s tím, že na těchto jednáních byly domluveny pro kraje tři miliardy korun z dotací EU na dopravní infrastrukturu. Pro usnesení o údajné kolaboraci se SPOZ hlasovali čtyři přítomní.

Po Haškovi vystoupili  s projevem i Tejc se Škromachem, své kroky dlouze obhajoval i Onderka. „Pokud jsem udělal nějakou chybu, tak s tím nemám problém, abych se přiznal. Ale rozhodně se necítím jako pučista nebo rozvraceč," řekl Škromach. 

Haškův spojenec Jeroným Tejc zopakoval, že schůzka levicových poslanců s levicovým prezidentem nemůže být považována za puč. „Chybou bylo, že jsme o té schůzce hned neinformovali, ale jinak na tom nebylo nic špatného. Musíme zhodnotit náš volební výsledek, vyzvat předsedu k rezignaci není žádný puč," prohlásil Tejc.

Ještě před týdnem to přitom vypadalo, že jediný, kdo opustí svou funkci, bude Sobotka, proti němuž se po zisku neuspokojivých 20,5 procenta hlasů ve volbách postavili dvě třetiny předsednictva strany. 

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje