Peake: Jsem husa, nečtěte to... povídala si s lidmi o Babišovi a své kariéře

Praha – Bývalá vicepremiérka Karolína Peake se před několika dny ohradila proti tvrzení předsedy ANO Andreje Babiše. Poté se musela na sociální síti Facebook bránit proti útokům.

Karolína Peake /LIDEM/
doporučujeme

Babiš tvrdil novinářům 30. října, že se v minulosti uskutečnily schůzky Peake s šéfem Omnipolu Richardem Hávou. Proti tomu se Peake ohradila v krátkém otevřeném dopisu adresovanému Babišovi, který zveřejnila na Facebooku. V něm zdůraznila, že se s Hávou nesetkala ona ani nikdo z její rodiny.

Peake musela u uživatelů Facaebooku následně obhájit i to, že otevřený dopis zveřejnila. Někteří totiž nemohli pochopit, že nepoužila soukromou linku. Proto vzkázala: „až mi bude Andrej Babiš volat na soukromou linku a povídat mi o Hávovi namísto do televize, tak budu volit stejnou formu."

Jiní se nebáli Peake přímo odsuzovat. Bylo jí vyčítáno, že se snažila jen získat moc a peníze, což však Peake rychle odrazila, neboť v advokacii si vydělávala daleko více než jako poslankyně. „Politika je zajímavá, ale je to tvrdý chlebíček, když se dělá poctivě," vzkázala kritikům. Mimo jiné i zdůraznila, že být v politice má velké nevýhody – oprávněné, ale často i neoprávněné nadávky a ztráta soukromí.

Uvědomuje si, že v politice udělala i chyby, ale odmítá útok Babiše, který dle ní není založen na pravdě. A připomíná některé protikorupční body, které se jí podařilo prosadit jako například zrušení losovaček či zavedení institutu korunního svědka.

V diskuzi se však objevila i kritika několikadenní práce Peake na ministerstvu obrany. Když se autora této kritiky ptala na konkrétní jednání, které je hodné kritiky, nebyl schopen jasně odpovědět a opakoval obecné fráze.

Jestliže však chtěl zkritizovat personální změny na ministerstvu, Peake odmítá označovat je za nějaké „personální zemětřesení": „odvolala jsem tři lidi. Prvního náměstka a šéfa poradců, tedy nejbližší spolupracovníky, kteří mají ministrovi krýt záda, a on jim musí zcela důvěřovat. Tím třetím byl šéf Úřadu pro vyzbrojování, který dle nálezu ÚOHS porušoval zákon o veřejných zakázkách."

Pro to, že však Peake měla ztratit důvěryhodnost, však autor kritického příspěvku použil slova bývalého premiéra Petra Nečase, který v ní tratil důvěru. Tomuto argumentu se však Peake vysmála: „A pan Nečase se svou aférou a zneužíváním vojenského zpravodajství jeho milenkou je pro Vás důvěryhodným zdrojem informací o mé nedůvěryhodnosti? To je trochu legrační."

U některých vzkazů ji však už docházela trpělivost: „cintám tu na vlastním FB, takže pokud Vás to rozčiluje, tak to raději nečtěte, nerada bych Vás měla na svědomí. Ale husa jsem... že Vám vůbec odpovídám."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama