Boj o restituce propukne ve čtvrtek. Co se chystá? Ustoupí církev?

Praha - Kvůli restitucím se církve a ČSSD sejdou ve čtvrtek, schůzky se zúčastní zástupci České biskupské konference (ČBK), Federace židovských obcí a Ekumenická rada církví. O setkání požádal předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, jeho strana usiluje o revizi církevních restitucí vyjednaných předchozí vládou Petra Nečase (ODS). ČSSD by ráda snížila finanční kompenzace nebo vyňala Hrad z restitucí.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Na jednání půjdu jako zástupce občanů, kteří požadují revizi církevních restitucí a dali k tomu ve volbách ČSSD mandát vítězné strany. Chci jednat mimo jiné o výrazném snížení dopadu restitucí na státní rozpočet, o účelu, na který budou prostředky z finančních náhrad používány, nebo třeba o vynětí areálu Pražského hradu z restitucí," popsal dnes Sobotka své požadavky, s nimiž půjde na čtvrteční schůzku.

Generální sekretář ČBK Tomáš Holub dnes řekl, že církve se budou snažit vysvětlit svojí pozici ve společnosti, osvětlit důvod vyjednaného postupu restitucí, jehož součástí je do budoucna odstřižení placení církví od státního rozpočtu. Podle Holuba si také církve budou se zástupci ČSSD ujasňovat, co se od církví očekává.

Holub minulý týden zopakoval, že církve nemohou z původní dohody se státem ustoupit, protože by pak nemohly naplnit očekávanou službu ve společnosti.

Sociální demokraté usilují o změny v církevních restitucích také při jednání o vládě s hnutím ANO a s KDU-ČSL. Zatímco ANO se debatám nebrání - jeho šéf Andrej Babiš kritizoval inflační doložku finančního narovnání - lidovci chtějí zachovat nynější stav. 

"Narovnání státu s církvemi mělo být už dávno, a když proběhlo a je nasmlouváno, mělo by pokračovat. Pokud by mělo být změněno, to určitě možné je, ale jen tehdy, když s tím budou souhlasit oba smluvní partneři. Nastavení není sice úplně optimální, ale na druhou stranu, jedná se o tom 23 let a věřte, že nikdy by na to nebyl správný čas a nikdy by nebyla nejvhodnější ekonomická situace. My si myslíme, že ekonomice to pomůže, protože církve začnou z majetku platit daně, začnou s ním hospodařit a třeba u lesů je taková poučka, že nejlépe s nimi hospodaří obce a církve," řekl v rozhovoru pro deník Právo šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

"To není ani otázka náboženská, ani politická. Je to otázka právní. Komu to bylo sebráno po roce 1948, tak by mu to mělo být vráceno. A co s tím udělá, je v podstatě jeho věc. Majetek odsud nikdo neodveze, nikdo lesy nevytrhá, neodveze do Vatikánu, jak někteří nesmyslně tvrdí," dodal Bělobrádek.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z vlády přichází jasný názor: Česko má přijmout uprchlíky. Hrozí, že z…

23.01.2020 22:10 Aktualizováno Česká republika by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD měla přijmout nezletilé migranty…

Pavel Novotný přiznal: Zablokovali mě. Co provedl?

23.01.2020 22:10 Aktualizováno Starosta Řeporyjí Pavel Novotný už delší dobu nebyl aktivní na sociální síti Facebook. Jak se…

Symbol Habsburků v centru Prahy? Návrat kontroverzního sloupu opět ve hře

23.01.2020 17:18 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí Mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil…

Ke stavebnímu zákonu je 4500 připomínek, do věci se vložila ODS

23.01.2020 17:00 Opoziční ODS dnes vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) ke společnému jednání o vládním návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama