ANO vyzvalo exposlance: Dejte platy na charitu

Praha - Zástupci hnutí ANO chtějí prosadit přijetí zákona o prokázání původu majetku. Chtějí tím ukončit diskusi o tom, v jakém rozsahu by politici či vysocí státní úředníci měli zveřejňovat své majetky. Novinářům to dnes řekl šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. Poslanci ANO v minulých dnech na internetu vyvěsili svá majetková přiznání. Někteří ale přiznali své majetky jen obecně a výši závazků nezveřejnili. Za to sklidili kritiku některých médií. Konkrétnější údaje dali poslanci do advokátní úschovy.

Přidejte svůj názor

Jaroslav Faltýnek /ANO/
doporučujeme

Zveřejnění majetku v případě zvolení slíbili zástupci ANO před volbami. Podle Faltýnka poslanci řešili, zda zveřejnit i své majetky na účtech, v cenných papírech a podobně. Nakonec se shodli na tom, že tyto informace dají do úschovy. Podle poslankyně a právničky Heleny Válkové by pro některé mohlo zveřejnění všech informací znamenat velký zásah do soukromí. "Šlo nám o to jít příkladem. Nechtěli jsme ale poslance vystavovat riziku vydírání či stalkingu," uvedla.

Informace, které jsou nyní v advokátní úschově, budou podle Válkové zveřejněny při jakémkoli podezření na jakoukoli trestnou činnost.

Poslanecký klub ANO dnes také vyzval své dva bývalé kolegy, aby platy a náhrady, které v souvislosti s poslaneckým mandátem dostanou, věnovali na dobročinné účely. 

Exposlanci Jan Sobotka a Miloslav Bačiak nepřijali poslanecký mandát. Faltýnek novinářům řekl, že i když se vzdali mandátu, mají podle zákona nárok na odměny. V případě Bačiaka podle Faltýnka činí zhruba 150.000 korun hrubého, v případě Sobotky asi 70.000 korun hrubého. Sobotka prý už slíbil, že peníze na charitu dá.

Vůbec nejvíce majetku z hnutí ANO má samozřejmě jeho šéf, miliardář Andrej Babiš. Ten vlastní hned několik nemovitostí v Česku i na Slovensku. Další nemovitosti vlastní ale prostřednictvím svých společností, které patří do jeho impéria.

Andrej Babiš

Šéf hnutí ANO miliardář ANO Andrej Babiš ve svém přehledu majetku uvádí, že vlastní rodinný dům v Průhonicích a byt v Bubenči. K tomu v Česku vlastní 12 pozemků. Babiš vlastní i několik nemovitostí na Slovensku, většina z nich ale je léta neudržovaná a na jejich stavu je to znát. V obcích Borinka a Liptovská Lúžna má rodinný dům s pozemkem v Jarabé pak rekreační chalupu s pozemkem. K tomu ještě na Slovensku vlastní zahrady a ornou půdu.

Kromě nemovitostí Babiš přiznal i vlastnictví vnitřního vybavení rodinných domů, chalupy a bytu. Šéf hnutí ANO je rovněž stoprocentním vlastníkem akciových společností AGROFERT, Synbiol a Kostelecké maso uzeniny.

Jeho společnosti vlastní i další majetek v Průhonicích, kde český miliardář bydlí, jednou z nich je sokolovna. Tu koupil za 18 milionů, za dalších 130 milionů ji opravil a přestavěl a v září v ní otevřel sportovní, kulturní a společenské centrum. Další budovou, kterou Babiš v Průhonicích koupil, byl bývalý luxusní domov pro seniory. Ten zkrachoval a šéf hnutí ANO ho v dražbě koupil za 140 milionů korun. Na dvanáct let ho pak pronajal společnosti Alzheimer Centrum.

Zajímavostí je to, že Babiš nepřiznal vlastnictví žádného automobilu. Nicméně jeho společnosti mají stovky automobilů a jeden z nejbohatších Čechů má osobního řidiče i s autem.

Věra Jourová

Členka vyjednávacího týmu ANO při povolebních jednáních. Ve svém majetkovém přiznání uvedla, že vlastní byt 2+kk na Praze 10 včetně vnitřního vybavení. Na tento byt splácí úvěr. Jourová ještě vlastní Renault Modus z roku 2005.

Martin Stropnický

Herec a bývalý diplomat Martin Stropnický je dalším z vyjednavačů hnutí ANO. Nový člen Poslanecké sněmovny vlastní byt 3+1 v Holešovicích a byt 4+kk na Vinohradech. Dále jezdí ve Vovlu XC 90 z roku 2011 a v Subaru Forester z roku 2006. "Vzhledem k existenci manželské smlouvy, uzavřené při příležitosti sňatku s mojí ženou Veronikou Žilkovou, nevlastním žádný další majetek, který by případně plynul z manželského svazku," uvedl Stropnický v prohlášení o majetku.

Jeho manželka herečka Veronika Žilková vlastní dům v Suchdole, kde společně se Stropnickým a jejich dětmi žijí. Pro děti pak Žilková nechala postavit rodinný dům v Tuchoměřicích. Žilková má také byt v Roztokách u Prahy a po rodičích má chatu v Říčkách v Orlických horách.

Jaroslav Faltýnek

Předsedou poslaneckého klubu hnutí ANO je Jaroslav Faltýnek, ten je zároveň i jedním z vyjednávačů. Z nemovitostí vlastní rodinný dům s pozemkem v Prostějově, chatu a pozemek ve Velkém Vrbně, polovinu vinného sklepa v obci Popice - Hustopeče. K tomu ještě po otci zdědil chatu ve Strážisku. Faltýnek jezdí BMW řady 3 z roku 2009 a Škodou Octavií.

Martin Komárek

Jednou ze známých postav politického hnutí je i bývalý novinář Martin Komárek. Ten se přiznal ke splácení spotřebitelského úvěru u České spořitelny. Komárek pak vlastní rodinný dům s pozemkem a garáží na Praze 12, vlastní také Volkswagen Passat z roku 2007.

Poslanci hnutí ANO se přiznali i k zůstatkům a dalším naspořeným penězům či akciím nebo dluhopisům. Z obavy ze zneužití ale vše uložili do advokátní úschovny a tyto údaje budou přístupné jen orgánům činným v trestním řízení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šašek Hašek, šašek Babiš. Kalousek se naštval kvůli zdanění restitucí,…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Poslanci definitivně přehlasovali Senát a rozhodli, že církve mají od příštího roku platit daň z…

loading...

Zastupitelé Prahy 4 svrhli vedení, novou starostkou je Michalcová

24.04.2019 22:56 Praha 4 má ode dneška nové vedení, opozice si s koalicí vyměnily role. Zastupitelé nakonec odvolali…

Komunisty jsme měli zakázat. Politici zuří kvůli restitucím, ozval se…

24.04.2019 18:45 Aktualizováno Opoziční politici i někteří senátoři se netají tím, že zdanění restitucí považují za zásadní chybu…

Babiš se sešel se šéfem slovinské Národní rady, jednali o migraci

24.04.2019 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda slovinské Národní rady Alojz Kovšca dnes v Praze hovořili o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama