Bývalý hradní advokát opravuje Klause a kritizuje Zemana za protiústavnost

Praha - Exprezident Václav Klaus kritizoval Miloše Zemana za převedení milostí na ministerstvo spravedlnosti. Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf pak míní, že jde o protiústavní krok.

Přidejte svůj názor

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Milosti buď zrušme, nebo je nechme tak, jak jsou myšleny - jako mimořádnou výsadu jedné osoby, hlavy státu. Tak jsem to také chápal celou dobu já," řekl exprezident pro Českou televizi. Zeman podle něj mění ústavní zvyklosti.

Pavel Hasenkopf, který na Hradě působil právě z Klause, ale připomíná, že podobný režim tu byl prý již za Václava Havla. Proto tu žádná ústavní zvyklost neexistuje.

"Jiná věc je, že Havlův a Zemanův postup je protiústavní - rozpor s čl. 2 a 62 Ústavy," poznamenává vzápětí Hasenkopf na sociální síti. Článek 2 mluví o dělbě moci, článek 62 pak vyjmenovává privilegované pravomoci hlavy státu. Mezi nimi jsou i milosti.

"Ještě jiná věc je, že neexistuje procedura, jak tu protiústavnost napadnout u Ústavního soudu - jediný, kdo by k tomu mohl být kompetentní by byl ten, kdo milost dostal, a ten to zcela jistě neudělá ... nemůže to udělat ten, kdo milost nedostal," dodává advokát.

Za nejnechutnější pak ale označil přechodné ustanovení, ve kterém si Zeman ponechal pravomoc udělit milosti nad těmi žádostmi, které byly podány za Václava Klause. Podle advokáta to znamená, že se těmito žádostmi nikdo zabývat nebude.

"Opravdu by mne zajímalo, jak to, že až po více než půl roce toto Zeman řeší, pokud to chtěl udělat tímto způsobem (a teď neřeším, zda je ten způsob protiústavní nebo ne), pak to měl udělat už někdy v dubnu. Kdo konkrétně to tam nechal půl roku ležet, bez ohledu na to, že těm lidem ve vězení běží čas? Co celou tu dobu dělal odbor legislativy a práva KPR?" ptá se na závěr Hasenkopf.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama