Bývalý hradní advokát opravuje Klause a kritizuje Zemana za protiústavnost

Praha - Exprezident Václav Klaus kritizoval Miloše Zemana za převedení milostí na ministerstvo spravedlnosti. Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf pak míní, že jde o protiústavní krok.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Milosti buď zrušme, nebo je nechme tak, jak jsou myšleny - jako mimořádnou výsadu jedné osoby, hlavy státu. Tak jsem to také chápal celou dobu já," řekl exprezident pro Českou televizi. Zeman podle něj mění ústavní zvyklosti.

Pavel Hasenkopf, který na Hradě působil právě z Klause, ale připomíná, že podobný režim tu byl prý již za Václava Havla. Proto tu žádná ústavní zvyklost neexistuje.

"Jiná věc je, že Havlův a Zemanův postup je protiústavní - rozpor s čl. 2 a 62 Ústavy," poznamenává vzápětí Hasenkopf na sociální síti. Článek 2 mluví o dělbě moci, článek 62 pak vyjmenovává privilegované pravomoci hlavy státu. Mezi nimi jsou i milosti.

"Ještě jiná věc je, že neexistuje procedura, jak tu protiústavnost napadnout u Ústavního soudu - jediný, kdo by k tomu mohl být kompetentní by byl ten, kdo milost dostal, a ten to zcela jistě neudělá ... nemůže to udělat ten, kdo milost nedostal," dodává advokát.

Za nejnechutnější pak ale označil přechodné ustanovení, ve kterém si Zeman ponechal pravomoc udělit milosti nad těmi žádostmi, které byly podány za Václava Klause. Podle advokáta to znamená, že se těmito žádostmi nikdo zabývat nebude.

"Opravdu by mne zajímalo, jak to, že až po více než půl roce toto Zeman řeší, pokud to chtěl udělat tímto způsobem (a teď neřeším, zda je ten způsob protiústavní nebo ne), pak to měl udělat už někdy v dubnu. Kdo konkrétně to tam nechal půl roku ležet, bez ohledu na to, že těm lidem ve vězení běží čas? Co celou tu dobu dělal odbor legislativy a práva KPR?" ptá se na závěr Hasenkopf.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O nouzovém stavu budou poslanci jednat v pátek

25.02.2021 10:58 Indičtí zdravotníci a pracovníci první linie v boji s koronavirem se odmítají nechat naočkovat…

Před 30 lety se rozpadla Varšavská smlouva. Havel si ji pojil s invazí,…

25.02.2021 09:28 ROZHOVOR – Pásy jejich tanků zadusily náznaky rodící se svobody a demokracie v Maďarsku i…

Vláda zakázala cestování Čechů do několika zemí

25.02.2021 07:54 Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné…

Vláda požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března, o zpřísnění opatření…

24.02.2021 23:52 Aktualizováno Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama