Jak rozdělit posty ve vládě? První jednání skončilo fiaskem

Praha - Předsedové ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se na včerejším jednání na rozdělení resortů ve vládě podle očekávání zatím nedohodli. Předseda ČSSD a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka při odchodu z večerní schůzky v budově Senátu řekl, že ve hře jsou dvě varianty, jejich podobu neupřesnil. Nový kabinet by podle něj měl mít dva místopředsedy, místa by obsadily ANO a KDU-ČSL. Jednání by měla podle šéfa sociálních demokratů pokračovat ve středu, šéfové lidovců a ANO Pavel Bělobrádek a Andrej Babiš schůzku nekomentovali.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ilustrační foto

Šéfové stran dnes podle Sobotky projevili "určitou míru pružnosti a vstřícnosti" v jednání o rozdělení vládních postů. "Jsou tady dvě základní varianty rozložení sil ve vládě a jsou tady určité varianty odpovědnosti za jednotlivé resorty, předmětem diskuse je například ministerstvo zemědělství," řekl novinářům po jednání Sobotka. Podle něj se ale diskuse vede také o ministerstvech dopravy a zdravotnictví, o která stejně jako o zemědělství má zájem více stran budoucí trojkoalice.

O variantách budou lídři stran v následujících dnech jednat se svými spolustraníky. Znovu by se předsedové mohli sejít ve středu. 

Už včera odpoledne Sobotka řekl, že by kabinet mohl mít 17 členů a mělo by v něm být co nejméně vicepremiérů a co nejméně ministrů bez portfeje. "Rád bych ji (dohodu) měl hotovou do konce týdne, abychom se pak už začali bavit o konkrétních jménech na jednotlivá ministerstva," řekl odpoledne Sobotka, který by chtěl do konce roku donést prezidentovi návrh na jmenování vlády.

Podle dosavadních neoficiálních informací by ČSSD ve vládě mohla mít osm křesel, ANO sedm a lidovci dvě. Zástupci KDU-ČSL ale požadují více, nebo post ministra zemědělství, který je jejich prioritou. Sobotka po večerní schůzce řekl, že může být upraven počet členů vlády i poměr mezi jednotlivými stranami. Podle Sobotky by ANO a lidovci měli mít místopředsedu vlády. 

Resort zdravotnictví je "prokletý"

Podle Faltýnka klub nezavázal předsedu hnutí Babiše tím, aby vyjednal nějaký konkrétní post ve vládě. Narážel tím na nedělní jednání vedení lidovců, které zavázalo svého předsedu Pavla Bělobrádka, aby při jednáních usiloval o ministerstvo zemědělství. O resort zemědělství je zájem velký, zatímco na zdravotnictví se nikdo nehrne, píše iHned.cz.

Byli to lidovci, kdo si v roce 2006 poprvé do programu vepsal regulační poplatky. Teď to mají být zase oni, kdo se vypořádá s jejich zrušením. Alespoň podle představ lídra ČSSD Bohuslava Sobotky, který křesťanským demokratům nabídl křeslo ministra zdravotnictví v budoucí vládě.

"Sociální demokracie měla poslední tři roky poplatky jako hlavní téma, tak by to měli zrealizovat," řekl naopak Hospodářským novinám Marian Jurečka, první místopředseda KDU-ČSL.

Podobně nechtěná je i kultura, druhé a poslední z ministerstev, s nímž se měli lidovci spokojit. Té by se však nakonec mohl ujmout Martin Stropnický z hnutí ANO. Nápad, že by se bývalý diplomat a herec usadil na obraně, smetl prezident.

Babišovci už mezi svými prioritami přestali zmiňovat ministerstvo zahraničí. Evropskou agendu si chce řídit Sobotka sám z Úřadu vlády a dohled nad bruselskou legislativou bude pro ANO efektivnější s jeho nominantem na eurokomisaře.

S nominanty na životní prostředí vyvolalo ANO nejvíce rozruchu. Padla jména Richarda Brabce z Babišovy Lovochemie nebo jaderného inženýra Jiřího Tyce. Sobotka kvůli nim dostal dopis osobností, podepsaný například Erazimem Kohákem nebo Annou Šabatovou, které ho žádaly, aby nedával životní prostředí do rukou babišovců.

Podle informací Hospodářských novin má na průmysl zamířit ekonomický expert strany Jan Mládek. Původně se chystal na finance, ale ty sociálním demokratům sebral hubený volební výsledek. Sobotka na dotaz odpověděl oklikou: "Počítal jsem s ním do vládního týmu před volbami a počítám s ním do něj i po volbách."

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama