Neziskovky upozornily na další pochybné IT zakázky

Praha – Organizace Nadační fond proti korupci (NFPK) a Acta non verba upozorňují na pochybné státní zakázky týkající se IT. Objevily totiž rekordní plýtvání při nákupu programu Centrálního registru administrativních budov (CRAB), který pořizuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Software sice dodává IBM, ale úřad za něj platí prostřednictvím Státní tiskárny cenin (STC) stovky milionů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

371
doporučujeme

Acta non verba se letos v květnu dotázala ÚZSVM, kolik v minulých letech utratil za počítače a počítačové programy. ÚZSVM požadoval za tyto informace 60 tisíc korun, což Acta non verba mohla i díky NFPK zaplatit, ale takovou sumu považuje za poskytnutí informací jen za snahu o zakrytí předraženého nákupu CRAB.

V roce 2008 byl schválen projektový záměr na zavedení centralizované evidence nemovitého majetku státu. ÚZSVM do konce roku 2012 utratil za CRAB minimálně 132 milionů korun. Koncem minulého roku STC uzavřela pro ÚZSVM smlouvu s IBM na dodávku „systémové integrace a aplikační podpory provozu ISMS CRAB" ve výši 259 milionů korun.

Letos v září byl uzavřen druhý dodatek smlouvy, ve kterém se STC zavazuje zaplatit IBM za CRAB do roku 2019 celkem 503 milionů korun. CRAB tedy bude stát celkem 635 milionů korun. Podle neziskových organizací by přitom takový program měl vyjít maximálně na několik desítek milionů.

Ředitel Acta non verba Vojtěch Razima k tomu uvedl, že je podezřelá i další okolnost a to fakt, že software neobjednává ÚZSVM, ale STC, což by měl ÚZSVM vysvětlit stejně jako sumu, za kterou je pořizován. „Za téměř tři čtvrtě miliardy, které má CRAB stát, se dá například postavit administrativní budova pro přibližně dva tisíce úředníků o ploše 15 až 20 tisíc metrů čtverečních," dodává Razima.

Ředitel NFPK Petr Soukenka připomíná, že STC je státní podnik, který je závislý na příjem od státu. Na IT službách STC jsou závislá i některá klíčová ministerstva. Jestliže tak bude těmto institucím dodáván software draze, stát to zaplatí, protože nenechá padnou svůj státní podnik.

Loading...
Témata: NFPK | CZK
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek rozdává rány: "Je to d*bil”. Jaký premiér, takoví ministři a celá…

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na sociálních sítích spustil kanonádu kvůli…

Babiš poslal Zemanovi na Hrad návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

22.08.2019 18:33 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra…

Lidovci dál bojují za ústavní ochranu vody, spustili petici

22.08.2019 17:39 KDU-ČSL připravila petici za ústavní ochranu vody. Navázala tak na návrh vlastních poslanců na…

Benešová žádala od Schillerové "jen drobné". Vyjednala 251 milionů navíc

22.08.2019 16:52 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) vyjednala do rozpočtu úřadu na příští rok 251…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama