Dohoda Zeman - Duka se letos nestihne. Co bude s Pražským hradem?

Praha - Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka nestihnou uzavřít dohodu k církevním restitucím na Pražském hradě do konce roku, připadne to až na počátek nového roku. ČTK to dnes řekl ředitel odboru vnějších vztahů pražského arcibiskupství Milan Badal. Konec roku jako datum uzavření smlouvy o směně některých objektů v areálu Pražského hradu zmínil kardinál Duka v pondělí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dohoda se má týkat formálního vydání některých nemovitostí katolické církvi a následné směně za jiné v areálu Hradu. Církev už podala žádosti o vydání devíti objektů; podle informací by po směně mohla mít k dispozici asi třetinu původně vyžadovaného objemu nemovitostí.

Církve mohou podle dřívějších informací žádat o navrácení majetku do 2. ledna. Formální žádosti ze strany církví o objekty na Hradě jsou podané; prezidentův kancléř Vratislav Mynář je sice odmítl kvůli zajištění bezpečnosti hlavy státu, církev ale vkládá naděje na vyřešení hradních restitucí právě do smlouvy mezi Zemanem a Dukou. Ti se tento týden setkali a o výměně objektů, kterou mají řešit pracovní týmy, hovořili.

Konkrétní informace o nemovitostech v chystané dohodě zatím nejsou známé. Má v ní nicméně být obsažen fakt, že Hrad a kapitula si dotčené budovy navzájem darují. Podle informací ČTK by například církev neměla žádat o navrácení Jiřského kláštera, kde je galerie, jen by tam mohla chtít využívat jedno patro pro výstavu církevních skvostů.

Podle Duky půjde o takovou dohodu, "aby hlava státu, potřebné instituce, bezpečnost celého areálu, který je do jisté míry rizikovým areálem z hlediska politiky a terorismu, mohly fungovat jako doposud a církev, která zde žije, tak najde zase ty prostory, které potřebuje momentálně pro svůj život a pro určitý rozvoj katedrály".

Církev už požádala o mnohé majetky v Praze. Kupříkladu Arcibiskupství pražské žádá o několik pozemků v Cholupici, na Točné a na Zbraslavi. Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Břevnově požadují pozemky v Břevnově, kde se nachází Břevnovský klášter, a na Veleslavíně. Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského skoro dvacítku pozemků v Řepích a několik na Zličíně. Královská kanonie premonstrátů na Strahově by ráda získala pozemky v Dejvicích, ve Střešovicích a v Nebušících. Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze požaduje pozemky v Dejvicích.

Dary od státu získala římskokatolická církev již počátkem devadesátých let – celorepublikově se jednalo asi o 170 komplexů, které byly vydány na základě výčtového zákona. Tehdejší kardinál František Tomášek prohlásil, že církve si již nic dalšího nárokovat nebudou. V době úřednického vlády Jana Tošovského vlády bylo do vlastnictví církve převedeno na 2000 objektů, napsal server prazskypatriot.cz.

Podle zákona, který v minulém volebním období schválila koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, stát vydá církvím majetek v hodnotě 75 miliard korun a postupně vyplatí částku 59 miliard korun. Finanční vyrovnání ve splátkách (navýšených o inflaci) bude trvat třicet let, přičemž po dobu sedmnácti let bude stát církvím vyplácet příspěvek na činnost, který bude po třech letech každoročně snižován o pět procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Nový ministr Prymula pozastavil své živnostenské oprávnění

22.09.2020 20:05 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes pozastavil své živnostenské oprávnění, na jehož…

Prymula přiznal problém se semaforem, za jeho vznikem byly politické tlaky

22.09.2020 19:32 Za vznikem takzvaného semaforu, který ukazuje riziko nákazy v jednotlivých okresech, byly politické…

Hamáček mluvil se Zemanem o pandemii, říjnové volby prý budou

22.09.2020 17:23 Aktualizováno Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) seznámil prezidenta Miloše Zemana se situací kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama