Jak vymýtit lichvu? Okamura má tento plán

Praha – Jeden z bodů volebního programu hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury se zabývá lichvou a jejím potíráním. Předseda hnutí nastínil, jak by toho chtěl dosáhnout.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

371
doporučujeme

„Budeme prosazovat přijetí zákona proti lichvě a legislativně znemožníme spekulativní exekuce majetku občanů na základě lichvářských půjček. Nikdo nemůže být takto připraven o bydlení a důstojnost.

Exekuce musí respektovat základní občanská práva," píše se v šestém bodu programu hnutí. Tomio Okamura toho chce docílit novelou zákona o spotřebitelském úvěru, který strana navrhla.

„Při návrhu zákona jsme si vzali příklad ve vyspělých západních zemích a vycházíme z fungujícího belgického modelu, kdy na základě tzv. lombardní sazby ČNB vypočítáváme, od jakého úroku (RPSN) bude lichva – v současnosti by to bylo od úroku cca 20-25% - záleží na výši jistiny," uvedl dnes předseda hnutí Úsvit na své facebookové stránce. Všechny půjčky, které by měly větší úroky, by pak podle Okamury byly automaticky neplatné, protože by se jednalo o lichvu.

„Náš návrh zákona se bude v blízké době projednávat ve Sněmovně, takže doufám, že ho ostatní strany podpoří," věří politik. Lidé na sociálních sítích návrh podporují. „Tak tohle schvaluju!

To co dělají dnes banky doslova lichva je," komentoval Okamurova slova diskutér Karel Hromek. Podle dalších uživatelů je ale problém spíše v lidech. Pokud si lidé budou půjčovat, bude existovat i lichva. Jiní vidí chybu ve finančních institucích. „On by se hlavně měl změnit celý bankovní systém," myslí si fanoušek David Doležal.

Loading...
Témata: Tomio Okamura | lichva
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijme Babiše příští týden. Skončí tahanice o ministra kultury?

17.07.2019 19:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman přijme ve středu 24. července na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Souboj o post šéfa TOP 09: Sněm bude v listopadu, Czernin chce svrhnout…

17.07.2019 17:00 Opoziční TOP 09 uspořádá volební sněm 23. a 24. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni.…

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama