Babiš po podpisu koaliční smlouvy propagoval Agrofert. Známe důvod

Praha - Šéf hnutí ANO miliardář Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci po podpisu koaliční smlouvy propagoval svoji skupinu Agrofert. Novinářům nabízel prezentaci s přehledem investic, které Agrofert v oblasti životního prostředí v posledních letech udělal. Reagoval tak na výtky ekologů, kteří nesouhlasí s tím, že ministrem životního prostředí se má stát zástupce ANO Richard Brabec.

Andrej Babiš /ANO 2011/

Babiš věnoval skupině Agrofert několik minut proslovu. Na dotaz novinářů, proč dělal Agrofertu reklamu, pak řekl, že se jen bránil proti mediální kampani, která se proti jeho společnosti rozběhla.

Brabec vedl firmu Lovochemie patřící do skupiny Agrofert. Šéf ANO odmítl argumenty některých ekologů, že by Lovochemie a další jeho firma Deza byly největšími znečišťovateli v krajích. Babiš se koncem týdne prý chce se zástupci ekologických organizací sejít.

Ekologické organizace v dnešním prohlášení apelovaly na budoucího ministra, aby přišel s plánem konkrétních opatření. Ministerstvo životního prostředí podle ředitelky asociace ekologických organizací Zelený kruh Júlie Sokolovičové dlouhodobě nezvládá ani povinné evropské minimum.

Vizitka společnosti Agrofert Holding (jeho vlastník Andrej Babiš dnes řekl, že jeho nástupcem v čele představenstva by se v případě Babišova vstupu do vlády stal šéf jeho chemičky Deza Zbyněk Průša):

- Agrofert vznikl v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným se čtyřmi zaměstnanci, v roce 1994 se transformoval na akciovou společnost. Zpočátku byla firma zaměřena na obchod s hnojivy.

- Postupně rozšířila své aktivity o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, v roce 2011 vstoupila také do oblasti lesnictví a zpracování dřeva, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv a v médiích.

- Veškeré činnosti mateřské firmy Agrofert, a. s. převzal v roce 1997 Agrofert Holding. K 1. lednu 2010 se pak firma sloučila se společnostmi Agrofert Trading a Agropol Group. Nyní se Agrofert Holding řadí k největším firmám v ČR (zastřešuje přes 200 subjektů).

- Agrofert Holding je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru, realizuje kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa v systému "z pole až na vidličku", je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR.

- Do skupiny mimo jiné patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) nebo SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam či dvě maďarské pekárenské společnosti.

- Loni Agrofert Holding dokončil převzetí distribuční sítě zemědělských komodit od maďarské firmy IKR Zrt. Nezdařil se plán koupit největší tuzemské pekárny United Bakeries, který zhatil slovenský Protimonopolní úřad.

- Letos Agrofert převzal vydavatelství Mafra, které vydává mj. deníky Mladá Fronta DNES, Lidové noviny, provozuj portál iDnes.cz nebo hudební televizi Óčko.

- V zahraničí se Agrofert výrazně angažuje především na Slovensku, v Maďarsku a Německu, působí i na ostatních trzích Evropské unie, v Rusku či na Ukrajině.

- Loni konsolidovaný zisk skupiny Agrofert klesl meziročně o 30 procent na šest miliard korun. Konsolidované tržby skupiny 209 firem naopak vzrostly na 132,5 miliardy Kč z předloňských 117,6 miliardy Kč.

- Firma zaměstnává zhruba 27.000 lidí; podle žebříčku Czech TOP 100 je dlouhodobě čtvrtým největším zaměstnavatelem v ČR.

- Majitel společnosti Andrej Babiš bývá označován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Letos na jaře jej americký časopis Forbes na žebříčku miliardářů zařadil na 736. místo s majetkem dvě miliardy dolarů (asi 39,5 miliardy korun).

- Babiš před časem vzbudil pozornost ostrou kritikou korupčního prostředí v ČR. V roce 2011 založil hnutí ANO 2011, které se letos v říjnu zúčastnilo parlamentních voleb a se ziskem 18,65 procenta hlasů a 47 poslanců obsadilo druhé místo. Nyní Babiš, který stojí v čele ANO, vyjednává o sestavení koaliční vlády s ČSSD a KDU-ČSL.

- Pod Agrofert Holding spadá také vlastní nadace, která podporuje charitativní organizace, zájmové či sportovní kluby.

Politik a média, to nejde dohromady

Většina lidí nepovažuje za šťastné, když politik vlastní nějaké médium. Vyplynulo to z výzkumu OMG Research, jehož závěry zveřejnil server mediaguru.cz. 65 % lidí v rámci výzkumu uvedlo, že jim situace, kdy politik vlastní nějaké médium, vadí. Výzkum se dále zabýval vnímáním šéfa hnutí Andreje Babiše.

Dvě třetiny respondentů vyjádřilo obavy, že Andrej Babiš bude zasahovat do obsahu médií, která vlastní (tj. především deníky MF Dnes a Lidové noviny). Obávají se toho zejména lidé s vyšším vzděláním a ti, kteří v letošních volbách volili stranu Svobodní a Piráti. Čtyři z deseti lidí se navíc domnívají, že se obsah deníků MF Dnes a Lidové noviny pod vlastnictvím Babiše změní.

Babiš je lidmi považován zejména za úspěšného podnikatele a šéfa, méně už za politika. „Babišovi se podařilo uspět s paradoxním konceptem politiky bez politiků. Natolik se od nich distancoval, že i po zvolení do politické funkce ho lidé za politika nepovažují," komentuje výsledky Magdalena Lásková z oddělení výzkumu OMG Research.

Čtvrtina lidí je navíc přesvědčena, že k výraznému úspěchu hnutí ANO v předčasných volbách přispělo to, že Babiš nedávno koupil mediální skupinu Mafra.

Témata: Andrej Babiš | Agrofert

Bouřky ovlivní počasí v následujících hodinách, hrozí i po celou sobotu

19.08.2022 06:30 V pátek a v první polovině víkendu hrozí v Česku silné bouřky, které může doprovázet i krupobití. S…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Enerhoatom: Rusové se chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od…

19.08.2022 11:55 Rusové se chystají odstavit dosud fungující reaktory v Záporožské jaderné elektrárně a odpojit ji…

Vláda zvažuje novou daň z neočekávaných zisků ve třech sektorech

19.08.2022 14:41 Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:53 Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostalo na čtvrté místo

19.08.2022 16:58 Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci…

Nová daň z neočekávaných zisků by se mohla týkat tří sektorů

19.08.2022 14:41 Aktualizováno Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Stanjura prověří, jestli Finanční správa nepochybila v reklamní větvi…

19.08.2022 14:17 Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí…

Zemana propustili z nemocnice. Byl na kontrole sondy

19.08.2022 11:32 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes krátce po 10:00 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v…

Vláda podle Stanjury zvažuje prodloužení snížení spotřební daně na pohonné…

18.08.2022 17:52 Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje…

Čerpací stanice výrazně nadsazují ceny. Ministerstvo zvažuje jejich…

18.08.2022 17:33 Aktualizováno Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do…

Kmoníček bude velvyslancem ve Vietnamu, Chalupecký v Kataru

18.08.2022 16:41 Českým velvyslancem v Hanoji se stane končící ambasador ve Spojených státech Hynek Kmoníček. ČTK to…

Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o…

18.08.2022 16:21 Aktualizováno Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Lipavský potvrdil rumunskému ministrovi, že Česko podporuje vstup do…

18.08.2022 14:57 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému…

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení

18.08.2022 14:43 Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na…

Související:

Právě se děje

reklama