Rebelové z ODS žádají po státu odškodnění, jde o miliony

Praha - Tři bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, jejichž stíhání v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové bylo zrušeno po zásahu Nejvyššího soudu, žádají odškodnění každý zhruba čtyři miliony korun. Výši nároku ČTK upřesnil Tluchoř, podle jeho advokáta Marka Nespaly žádají ostatní exposlanci zhruba stejnou částku. Na vyřízení nároku na náhradu škody má ministerstvo spravedlnosti šest měsíců.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Petr Tluchoř, jeden ze tří tzv. rebelů ODS
doporučujeme

Největší část požadavku tvoří údajná morální újma, kterou exposlanci vyčíslili na zhruba tři miliony. "Policejním zásahem, dehonestací a vazbou mají znemožněnou další politickou kariéru, takže se v podstatě vychází z příjmů poslance za volební období," uvedl Nespala. Další peníze pak žádají za více než měsíční vazbu, zhruba o dva týdny delší stíhání, ušlý výdělek a náklady na právníky.

Například za každý den vazby chtějí pět tisíc korun

"Pro normálního člověka je vazba mučení. To, že nemůže žít svým normálním životem a vydělávat peníze, a zároveň že trpí za těmi železy, tak to jsme vyčíslili na částku pět tisíc korun denně," řekl Nespala. Postěžoval si také, že bývalí poslanci mají stále zajištěny peníze nebo osobní fotografie. "Veškerá podání, která jsme činili jako právní zástupci, nebyla zamítnuta, ale naprosto ignorována," upozornil advokát.

"Můžeme potvrdit, že Ministerstvo spravedlnosti ČR obdrželo v minulém týdnu žádosti o odškodnění od pánů Ivana Fuksy (žádost napadla 16. 1.), Marka Šnajdra (žádost napadla 16. 1.) a Petra Tluchoře (žádost napadla 16. 1.). S dotazy na obsah žádostí se, prosím, obracejte na samotné žadatele, případně na jejich právní zástupce," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva Robert Schuster.

Podle státního zastupitelství tři bývalí poslanci přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. "Trafiky" ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas.

Nejvyšší soud ale později rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. U Nečase ale soud naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je. Zatím však někdejší premiér obviněn nebyl.

O ty peníze prý ani nejde

"Nejpodstatnější z toho je, že pokud by se státní zástupci chovali slušně a podle zákona, tak k tomu vůbec nemuselo dojít. Klienti jsou vedeni snahou, aby autorita řekla, že to bylo špatně. Tady nejde ani o ty peníze, ale o to, že to stíhání bylo nezákonné," uvedl Nespala. Podle něho je také otázkou, kdo bude případnou škodu platit. "Podle zákona by to měl zaplatit ten, kdo to způsobil," dodal právník.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době jsou v případu obviněni pouze bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

V další větvi případu jsou pak spolu s Nagyovou kvůli údajnému sledování Nečasovy někdejší ženy Radky stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zvažuje odklad digitální daně a nižší sazbu

27.02.2020 20:05 Nově zaváděná takzvaná digitální daň by mohla platit o půl roku později, tedy až od příštího roku.…

Náměstí před ruskou ambasádou v Praze dostalo nové jméno po Němcovovi

27.02.2020 18:10 Aktualizováno Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes společně s dcerou někdejšího ruského vicepremiéra Borise Němcova…

Kancléř Mynář se v Číně setkal s vicepremiérem, řešila se humanitární pomoc

27.02.2020 17:41 Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se dnes v Pekingu setkal s jedním z čínských…

Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana, dle ministra je megalomanský

27.02.2020 16:51 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší projekt portálu Czechiana, podle něj je megalomanský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama