Bitva o církevní restituce: Tejc má nové řešení, lidovci skřípou zuby

Praha - Část poslanců sociální demokracie připravuje návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce. Předložit by ho mohli v příštích týdnech. Informaci ČTK dnes potvrdil poslanec ČSSD Jeroným Tejc, podle něhož je jednou z variant i dočasné moratorium na vydávání církevního majetku.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Pro generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba to je nová informace. ČTK dnes Holub řekl, že se s návrhem chce seznámit, pak ho okomentuje. Do 11. února by se měla konat další schůzka zástupců církví a politických stran k církevním restitucím.

Podle Tejce je současná lhůta na posouzení tisíců žádostí velmi krátká a navíc o nich rozhoduje jediný orgán - Státní pozemkový úřad. "Teď je to šest měsíců, ale my bychom to prodloužili, lhůtu na vydání, na posouzení toho vydání na rok," řekl Tejc.

Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák si prodloužení lhůty představit dokáže, uvedl ale, že věc je teprve na začátku. Konkrétní návrh, pokud bude předložen, nejprve projedná výbor poslaneckého klubu, který posléze vydá doporučení. Většina oslovených poslanců ČSSD dnes ČTK řekla, že by návrh podpořila.

"Byla by to věc, která by podle mého názoru nemusela vadit koaličním partnerům včetně KDU-ČSL, protože bychom pouze umožnili státu skutečně přesně zkontrolovat to, zda vůbec ti, kdo žádají o vydání majetku, splňují kompletní požadavky," říká Tejc o návrhu, za nímž stojí například také Jaroslav Foldyna.

Lidovci ale dlouhodobě změny restitucí, pokud nebudou domluveny s církvemi, odmítají a záležitost považují za uzavřenou. "Tak já k tomu nevidím žádný důvod a uvidíme, jaké budou argumenty. Ale já pro to žádný důvod nevidím," řekl dnes ČTK lidovecký předseda Pavel Bělobrádek. Ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková ČTK sdělila, že takový návrh nepatří mezi priority jejího resortu a není to téma, kterým by se teď chtěl zabývat.

Většina Čechů s restitucemi nesouhlasí. Argumentují například tím, že majetek se bude vracet v nejméně vhodném období ekonomické recese. Církev se ale brání: "Systematická diskuse o církevním vyrovnání byla zahájena vládou Miloše Zemana v letech 1998 - 2002. Ministr kultury tehdejší sociálně demokratické vlády Pavel Dostál ustanovil komisi pro narovnání vztahů mezi církvemi a státem. Hodnota majetkového vyrovnání, s níž se pracovalo v roce 2000, činila 100 miliard korun. Tato suma vloni odpovídala částce 131 mld. Kč v cenách roku 2011. Na konci letošního roku při očekávané roční míře inflace 2,9% by činila 134,556 mld. Kč! Byla by tedy o 556 milionů vyšší než částka, kterou nyní předkládá vláda České republiky!"

"V roce 2008 skončilo 10leté období hospodářské expanze, které bylo vystřídáno obdobím hospodářského poklesu vyvolaného světovou finanční a dluhovou krizí. Po něm přišla hospodářská recese, která nás prozatím sužuje. Makroekonomická predikce Ministerstva financí ČR odhaduje v příštím roce 1% reálný růst s výhledem 1,9% na rok 2014 a 2,7% pro rok 2015. Hospodářské oživení se začíná blížit i k nám. Navíc navrácené zdevastované církevní budovy budou vyžadovat nemalé investice pro jejich záchranu nebo jiné užití. Církevní vyrovnání tak pro naši ekonomiku může představovat významný pro-růstový impuls," píše se na webu tisk.cirkev.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijme Babiše příští týden. Skončí tahanice o ministra kultury?

17.07.2019 19:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman přijme ve středu 24. července na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Souboj o post šéfa TOP 09: Sněm bude v listopadu, Czernin chce svrhnout…

17.07.2019 17:00 Opoziční TOP 09 uspořádá volební sněm 23. a 24. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni.…

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama