ČSSD jde církvím po krku, Sobotka chce zřídit monitorovací výbor

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce zřídit monitorovací výbor, který se bude zabývat průběhem a dopadem církevních restitucí. Ministerský předseda to dnes sdělil ČTK s tím, že chce v pondělí o návrhu jednat s koaličními partnery. Výbor by mohl působit pod úřadem vlády.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bohuslav Sobotka, premiér a předseda ČSSD
doporučujeme

"Ano, chystám se navrhnout vládě zřízení monitorovacího výboru, který by se zabýval průběhem církevních restitucí a vyhodnocoval jejich dopady. Budu o tom v pondělí jednat s koaličními partnery," potvrdil dnes Sobotka informaci ČTK.

Sociální demokracie se dlouhodobě staví za úpravu církevních restitucí a při jednáních o složení vlády usilovala o post ministra zemědělství nebo alespoň jeho náměstka, který by dohlížel na Státní pozemkový úřad, jenž o navracení nemovitostí církvím rozhoduje. Nakonec ale v čele ministerstva stanul Marian Jurečka (KDU-ČSL), tedy člen strany, která restituce považuje za uzavřenou záležitost. 

Jurečka si chce počkat, až mu premiér vysvětlí, proč chce výbor zřizovat a s jakým účelem. "Mně teď ty snahy, které vnímám, vyjádření některých poslanců sociální demokracie o určitém moratoriu, teď tady tento nápad..., nevím, jestli už se ty věci nezačínají zdvojovat nebo ztrojovat," řekl dnes ČTK s odkazem na vyjednávací tým ČSSD a ANO, který souběžně jedná s církvemi o revizi restitucí.

V největší parlamentní straně se uvažuje i o dalších možných změnách. Část poslanců ČSSD chce předložit návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce, další vážně uvažují o podpoře komunistického návrhu na uspořádání referenda o restitucích.

Církve a náboženské společnosti měly možnost požádat o vydání majetku do 2. ledna. Některé církve poslaly svoje žádosti pozdě. Státní pozemkový úřad vrátil katolické církvi žádost o vydání majetku v Praze-Liboci. O zhruba hektarový pozemek, na kterém je dnes zahrádkářská kolonie, požádala místní farnost u kostela sv. Fabiána a Šebestiána 3. ledna. A to je podle úřadu pozdě, termín vypršel o den dříve. 

Podobně dopadli i premonstráti z Nové Říše na Jihlavsku. Zájem měli například o les u Bohuslavic nebo o louky u Hladova a u Olšan. I jejich žádost už stát definitivně zamítl. Kvůli opoždění tak katolická církev přijde o několik desítek hektarů lesů a polí, informuje web CT24.

Majitele zatím nezmění ani hrad Sovinec, jenž je nejrozsáhlejším hradním komplexem na Bruntálsku. Společně s bruntálským zámkem ho chtěl získat zpět Řád německých rytířů. Na Moravskoslezský kraj, který obě památky vlastní, ale žádná žádost nepřišla. Zástupci řádu místo restitucí zvažují, že se budou o hrad i zámek soudit. "Německý řád bude postupovat v souladu s rozhodnutím biskupské konference a o možných soudech se rozhodne až následně," prohlásil mluvčí řádu Mikoláš Černý.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijme Babiše příští týden. Skončí tahanice o ministra kultury?

17.07.2019 19:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman přijme ve středu 24. července na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Souboj o post šéfa TOP 09: Sněm bude v listopadu, Czernin chce svrhnout…

17.07.2019 17:00 Opoziční TOP 09 uspořádá volební sněm 23. a 24. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni.…

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama