Rázná Gajdůšková: Musíme odpískat éru Klause

Praha - Musíme odpískat éru Václava Klause, abychom se opět vrátili do Evropy. Takto obhajuje Alena Gajdůšková /ČSSD/ rozhodnutí nové vlády stáhnout českou výjimku z Listiny základních práv EU.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Alena Gajdůšková /ČSSD/
doporučujeme

Václav Klaus si vymínil výjimku pro Českou republiku z dokumentu výměnou za jeho podpis pod Lisabonskou smlouvou. Obával se totiž, že bude ohrožena platnost Benešových dekretů. Kritici ale tehdejšímu prezidentovi vyčítali, že se z Čechů stanou občané druhé kategorie.

Alena Gajdůšková označila Klausovu výjimku za nesmyslnou. Stažení je podle ní jasnou deklarací, že nová vláda respektuje parlamentní demokracii a chce zachovat práva občanů i na evropské úrovni.

"Přijetí výjimky by znamenalo omezení sociálních práv českých občanů vůči evropským institucím. K těmto právům patří např. přístup k sociálnímu zabezpečení a sociální pomoci, právo na zdravé životní prostředí a přístupu ke zdravotní péči, právo na rodinu, na přijatelné pracovní podmínky a právo na ochranu spotřebitele," uvádí příklady negativ.

Senát na její návrh již přijal návrh na odmítnutí této výjimky. Evropský parlament ji Evropské radě také nedoporučil ke schválení. "Stažení Klausovy výjimky českou vládou z jednání Evropské rady bude mimo jiné i dobrým signálem návratu ČR k evropským standardům a serióznímu partnerství v EU," dodává. Klausova výjimka je tak podle všeho minulostí.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama