Babišovo ANO vyhrálo další výzkum od voleb. ODS, komunisti a Okamura ztrácejí

Praha - Obraz preferencí v lednu 2014 ukazuje stabilizaci situace v souvislosti s utvářením nové vlády. Neodehrávají se žádné překvapivé zvraty. Hnutí ANO si upevňuje své postavení na čele žebříčku preferencí. Informuje průzkum STEM.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Hnutí ANO v Brně: Martin Stropnický a Andrej Babiš

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.

Sestavit model volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model STEM vychází ze stranických preferencí, zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří nejsou ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidí, kteří by se podle dvou kombinovaných indikátorů zúčastnili voleb. Počítá s volební účastí do 60%.

Základní zjištění

1. Hnutí ANO je v čele žebříčku preferencí a zdá se, že svoji pozici nadále mírně posiluje.

2. ČSSD jako nejsilnější činitel vlády svoji pozici stabilizovala. Srovnání stranických preferencí a volebního modelu naznačuje vlažnou podporu příznivců, což je dlouhodobě slabinou ČSSD.

3. KSČM na třetím místě, TOP 09 na místě čtvrtém a KDU ČSL na místě pátém vykazují setrvalou podporu.

4. ODS na místě šestém nadále mírně ztrácí.

5. Celkově se dá říci, že obraz preferencí ukazuje na celkem poklidnou situaci na naší politické scéně. Veřejnost dává rodící se vládě podmínečnou důvěru a očekává, jak se vláda osvědčí při svých praktických krocích.

6. Voleb by se podle vlastní výpovědi zúčastnilo 60 % našich obyvatel, 23% nad svojí účastí váhá a 17% obyvatel by k volbám nešlo.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama