Církev nesmí ustoupit totalitním praktikám vlády, píše kardinál

Praha - Sociální demokracie s hnutím ANO zatím neúspěšně jedná s církvemi na změnách v narovnání. Požadují mimo jiné snížení vyplácené částky či omezení nakládání s vráceným majetkem. K těmto požadavkům se vyjádřil kardinál Miloslav Vlk.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

PhDr. Miloslav kardinál Vlk
doporučujeme

Církve dosud tvrdě stojím za svým a odmítají jakékoli ústupky od schválených smluv se státem, které jim zaručují vrácení majetku a vyplacení desítek miliard korun. Tento přístup je podle Vlka správný.

"Církevní strana by ale měla trvat na dodržení zákona. Sociální demokraté zacházejí často se zákony libovolně, jak se jim to hodí. Takoví partneři jsou nespolehliví a je těžko s nimi jednat," komentoval postoj sociální demokracie.

Odmítá, aby se částka jakkoli měnila. Připomíná, závěry zvláštní sněmovní komise z dob Topolánkovy vlády, ve které seděli i zástupci ČSSD.

"Doporučuji sociálním demokratům se k těmto dokumentům, které tehdy akceptovali, vrátit. V nich je však také jedno závažné zjištění: pokud by se stát měl s církvemi vyrovnat spravedlivě, tak by podle nezávislých expertů této komise byl stát za léta využívání tohoto majetku církvi ještě dlužen 168 miliard. O těch zatím církevní strana nemluvila. Když se teď jedná znovu o číslech a požaduje se sleva, měla by církev tato čísla dát také na stůl," míní Vlk.

Kardinál také velmi ostře kritizuje další nápad levice, že církve by měly být omezeny v tom, jak budou nakládat s vráceným majetkem. "Připomínám těm, kdo takové nápady mají, že jsou to klasické totalitní praktiky, které bezostyšně porušují demokratické principy naší společnosti, protože porušují ústavní právo na nerušené vlastnictví. Takovéto praktiky nazývám "plíživým socialismem" a církve by je měly rozhodně odmítnout. Stejně tak jako totalitní nápad na referendum o restitučním zákonu," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijme Babiše příští týden. Skončí tahanice o ministra kultury?

17.07.2019 19:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman přijme ve středu 24. července na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Souboj o post šéfa TOP 09: Sněm bude v listopadu, Czernin chce svrhnout…

17.07.2019 17:00 Opoziční TOP 09 uspořádá volební sněm 23. a 24. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni.…

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama