Zelení tvrdě do Zemana: Spanilá jízda v námluvách diktátorů

Praha - Prezident Miloš Zeman návštěvou Soči potvrzuje svoji proautoritářsky orientovanou zahraniční politiku, tak komentuje Zemanovu účast na zimních olympijských hrách bývalý ministr školství Ondřej Liška. Na webu Strany zelených se také vyjádřil k Zemanově pozvání čínského prezidenta a plánovanou návštěvu Tádžikistánu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

371
doporučujeme

V reakci na účast prezidenta Zemana na zimní olympiádě v Soči se veřejnost dělí na dva tábory. Zatímco jedni jeho postoje a navazování vztahů s východními zeměmi schvalují a obhajují, podle druhých jde o utužování vztahů, které nemusí přinést zasloužené ovoce. Jedním z nekompromisních odpůrců nově nabytých vazeb je i bývalý ministr školství Ondřej Liška.

"Miloš Zeman pokračuje ve své spanilé jízdě v námluvách diktátorů a autoritářů. U Putina si vyjednal oficiální návštěvu čínského prezidenta a také vlastní návštěvu v Tádžikistánu. Tádžického prezidenta dokonce pochválil za "boj proti terorismu", přestože ten ho zcela evidentně zneužívá pro potírání jakékoliv opozice v zemi, kde se běžně mučí a zastrašují aktivisté a novináři," píše nekopromisně předseda Strany zelených Liška.

Dodává také, že: "Dialog je potřeba vést se všemi a obchodní vztahy mohou prospět ke zlepšení lidskoprávní a politické situace, ale vybalit kvůli tomu červený koberec autoritářům opravdu nemusíme." 

Absurdit, které ve formě pozvánek na Pražský hrad doléhají, je prý ale více. Jednou z nich je také pozvání ukrajinského prezidenta Janukovyče, se kterým se dodnes nemůže velká část politiků smířit. Tento provýchodní postoj se tak údajně odráží i na olympijských hrách.

"Svoji proautoritářsky orientovanou zahraniční politiku ostatně potvrzuje Zeman i svým postojem k Olympijským hrám v Soči. Zeman tvrdí, že nejet do Soči znamená politizaci her. Ty ovšem byly politizovány již ve chvíli, kdy se prezident Putin rozhodl, že z Olympijských her v Rusku postaví pomník svého režimu a z olympijské myšlenky si udělá své PR," píše Liška na stranickém webu a dodává, že Zeman tak "přitakává homofobnímu a nedemokratickému režimu."

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ve střetu zájmů? EK prodloužila Česku lhůtu pro odpověď na audit

01.04.2020 10:50 Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda schválila peníze pro OSVČ i pravidla kurzarbeitu

31.03.2020 22:01 Aktualizováno Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou…

Jak dlouho budou uzavřené hranice? Ministr Vojtěch nechtěl odhadovat

31.03.2020 19:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechtěl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády…

Prodlouží se nouzový stav? Vláda to projedná zítra

31.03.2020 19:11 Vláda ve středu projedná návrh na prodloužení nouzového stavu. Na tiskové konferenci to dnes řekla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama