Jak zatočit s korupcí, když jsou její oznamovatelé zastrašováni?

Praha – Těžký úděl mají oznamovatelé korupce, takzvaní whistlebloweři. Po nahlášení závažného případu korupce je totiž velmi často potká nešťastná „náhoda“. Nad jejich nechráněnou pozicí ve společnosti se zamýšlí právní zástupce Nadačního fondu proti korupci Petr Kočí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

DPP
doporučujeme

„Pomalu se stává pravidlem, že poté, kdy Fondem oceněný whistleblower upozorní na závažný případ korupce, potká jej něco nemilého: v lepším případě výpověď z práce, v horším účelové trestní stíhání," píše Kočí.

Připomíná případ Vladimíra Sitty, který se odmítl podílet na tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy. Na nekalosti upozornil v roce 2009 protikorupční policii, ale záhy přišlo zahájení trestního stíhání proti jemu samotnému. Trestní stíhání je dle Kočího nesmyslně nataženo ze zákonných šesti měsíců na dva roky, ačkoli proti němu nejsou žádné relevantní důkazy, a polici se dopouští pochybení.

Na konci roku 2013 po dvou letech státní zástupkyně rozhodla, že je nutné bezúhonnému otci pana Sitty zajistit akcie (50 %) v jeho firmě Neograph a zakázat mu hlasovat na valných hromadách společnosti. Kočí zdůrazňuje, že se tak stalo týden před zásadní valnou hromadou. Sitta starší se odvolal proti tomuto rozhodnutí, ale bylo již moc pozdě na to, aby soud stihl rozhodnout. Na valné hromadě byl navýšen kapitál firmy, čímž se stal Sitta st. z 50% akcionáře jen 7% akcionářem.

V polovině února tohoto roku Vladimír Sitta vypovídal před Útvarem odhalování korupce a finanční kriminalistiky ve věci obvinění Iva Rittiga, Jana Janků, Marka Stubleyho, Davida Michala a Petra Kmetě. Již třetí den od svědectví bylo trestní stíhání Sitty výrazně rozšířeno.

„Nelze se divit, že veřejnost odmítá uvěřit tomu, že výše uvedené přesné načasování jednotlivých kroků v obou případech je výsledkem pouhé náhody. Spíše to vzbuzuje dojem, že jde o šikanu ze strany Městského státního zastupitelství v Praze, o cílený akt msty vůči Vladimíru Sittovi a o snahu jej zastrašit, aby již dále nevypovídal," dodává Kočí v glose pro NFPK.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek rozdává rány: "Je to d*bil”. Jaký premiér, takoví ministři a celá…

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na sociálních sítích spustil kanonádu kvůli…

Babiš poslal Zemanovi na Hrad návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

22.08.2019 18:33 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra…

Lidovci dál bojují za ústavní ochranu vody, spustili petici

22.08.2019 17:39 KDU-ČSL připravila petici za ústavní ochranu vody. Navázala tak na návrh vlastních poslanců na…

Benešová žádala od Schillerové "jen drobné". Vyjednala 251 milionů navíc

22.08.2019 16:52 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) vyjednala do rozpočtu úřadu na příští rok 251…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama