Jak zatočit s korupcí, když jsou její oznamovatelé zastrašováni?

Praha – Těžký úděl mají oznamovatelé korupce, takzvaní whistlebloweři. Po nahlášení závažného případu korupce je totiž velmi často potká nešťastná „náhoda“. Nad jejich nechráněnou pozicí ve společnosti se zamýšlí právní zástupce Nadačního fondu proti korupci Petr Kočí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

DPP

„Pomalu se stává pravidlem, že poté, kdy Fondem oceněný whistleblower upozorní na závažný případ korupce, potká jej něco nemilého: v lepším případě výpověď z práce, v horším účelové trestní stíhání," píše Kočí.

Připomíná případ Vladimíra Sitty, který se odmítl podílet na tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy. Na nekalosti upozornil v roce 2009 protikorupční policii, ale záhy přišlo zahájení trestního stíhání proti jemu samotnému. Trestní stíhání je dle Kočího nesmyslně nataženo ze zákonných šesti měsíců na dva roky, ačkoli proti němu nejsou žádné relevantní důkazy, a polici se dopouští pochybení.

Na konci roku 2013 po dvou letech státní zástupkyně rozhodla, že je nutné bezúhonnému otci pana Sitty zajistit akcie (50 %) v jeho firmě Neograph a zakázat mu hlasovat na valných hromadách společnosti. Kočí zdůrazňuje, že se tak stalo týden před zásadní valnou hromadou. Sitta starší se odvolal proti tomuto rozhodnutí, ale bylo již moc pozdě na to, aby soud stihl rozhodnout. Na valné hromadě byl navýšen kapitál firmy, čímž se stal Sitta st. z 50% akcionáře jen 7% akcionářem.

V polovině února tohoto roku Vladimír Sitta vypovídal před Útvarem odhalování korupce a finanční kriminalistiky ve věci obvinění Iva Rittiga, Jana Janků, Marka Stubleyho, Davida Michala a Petra Kmetě. Již třetí den od svědectví bylo trestní stíhání Sitty výrazně rozšířeno.

„Nelze se divit, že veřejnost odmítá uvěřit tomu, že výše uvedené přesné načasování jednotlivých kroků v obou případech je výsledkem pouhé náhody. Spíše to vzbuzuje dojem, že jde o šikanu ze strany Městského státního zastupitelství v Praze, o cílený akt msty vůči Vladimíru Sittovi a o snahu jej zastrašit, aby již dále nevypovídal," dodává Kočí v glose pro NFPK.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama