Rittigovi se omlouvat nehodlám, tvrdí Zaorálek a vysvětluje proč

Praha - Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se má osobním dopisem omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že jej spojil se zlatem a penězi nalezenými při policejní razii. Za to, že ho na půdě Sněmovny nazval "lupičem", se ale omlouvat nemusí. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, jehož verdiktu Zaorálek nerozumí a Rittigovi se ani přesto omlouvat nehodlá.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/

Zaorálek Rittiga loni v červnu na schůzi Sněmovny spojil s miliony a zlatem, které zabavila policie při razii na Úřadu vlády a dalších místech v souvislosti s kauzami tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (dnes Nečasové). Mimo jiné prohlásil, že "v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči". Kritizoval to, že tito "lidé, kteří mají pověst jako Al Capone, komunikovali s Úřadem vlády".

Soud v dnešním verdiktu rozhodl, že omluva lobbistovi Ivu Rittigovi náleží za to, že jej Zaorálek spojil se zlatem a penězi nalezenými při policejní razii. Nemusí se však omlouvat za to, že o něm prohlásil, že je "lupič". Zaorálek však podle svých slov tento rozsudek nechápe.

"Nerozumím tomu. Když nevadí, že jsem se o někom zmínil, že se o něm říká, že je lupič, tak proč má vadit a já se mám omlouvat za to, že jsem zmínil, že se u něj možná našlo zlato a miliony. To, že se u někoho něco najde nebo nenajde by snad nemělo být něco, co ho automaticky uráží nebo poškozuje jeho dobré jméno. Pro mě je nepochopitelné, proč bych se za tohle měl omlouvat, zvlášť když je situace taková, že pan Rittig je obviněn a je podezření, že u něj docházelo k legalizaci výnosů z trestné činnosti," sdělil Lubomír Zaorálek serveru EuroZprávy.cz.

Psali jsme:

Ministr zahraničních věcí dodává, že v případě Rittiga se teprve dokazuje, jaký majetek mu vlastně patří, a tato práce náleži policii. "Nejsem policista, abych to dokázal, a nechápu už jen samotný fakt, že to, že u někoho je zlato, má být něčím, co ho poškozuje na dobré pověsti. Ten rozsudek mi připadá nepochopitelný," dodává Zaorálek.

Šlo o veřejný zájem

Vysvětlil také, proč se o celé věci tehdy ve Sněmovně zmínil. "Celá kauza mě zajímala jenom proto, že to bylo projednáváno ve Sněmovně a jednalo se o to, jestli bude nebo nebude pokračovat vláda Petra Nečase. Já jsem zmínil některá jména jen proto, že tehdy Petr Nečas tvrdil, že se nic neděje a že se pokračuje. Já jsem v argumentaci ve Sněmovně použil to, co se objevilo ve všech sdělovacích prostředcích - že se na vrcholných úrovních úřadu vlády udržovaly kontaky s lidmi, jako je pan Janoušek a pan Rittig. Výslovně jsem chtěl říci, že není normální, aby se vrcholní představitelé politiky setkávali s lidmi, o kterých se šušká, že jsou lupiči, že mají velmi divnou pověst, a u kterých dokonce zasahuje policie, což prokazatelně u pana Rittiga byla. Dokonce tehdy říkala televize Nova, že tam byli psi na hledání zlata, a já jsem toto pouze zmínil," vysvětluje situaci Zaorálek serveru EuroZprávy.cz.

Podle něj šlo o veřejný zájem a zároveň jeho pracovní povinnost. "Řekl jsem to, protože to byla moje práce a vůbec jsem tehdy neřešil pana Rittiga, ale vládu, a to, jestli má nebo nemá pokračovat," dodává ministr zahraničních věcí.

"Nechápu, za co bych se měl omlouvat"

Zaorálek tvrdí, že jeho slova byla legitimní, neboť se o stíhaném Rittigovi v této souvislosti mluví i nadále. "Nevím, proč bych o tom ve sněmovně nemohl veřejně říci dvě věty, ve kterých nešlo o to někoho veřejně urážet, ale konstatovat věci, které tam musely být řečené z věcných důvodů," tvrdí Zaorálek.

Domnívá se také, že se celou kauzou Rittig možná jen baví, pro něj je to však ztrátou času. "Celé je to pro mě okrajové a připadá mi, že to je projev určité drzosti pana Rittiga. On se tím možná baví, možná má těch peněz tolik, že neví, co s nimi, a proto pořádá tyhle soudy, ale pro mě je to ztráta času," dodává ministr zahraničí.

V tuto chvíli se svým právníkem zvažuje odvolání, neboť se za svá slova omlouvat nehodlá. "Je to podle mě absurdní a omlouvat se panu rittigovi je proti elementárnímu zdravému rozumu a je to pro mě nepochopitelné. Já se nemám v úmyslu omlouvat," sdělil serveru EuroZprávy.cz.

Premiér Babiš letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách

31.07.2021 15:41 Dva týdny dovolené mají před sebou ministři vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Oproti minulým…

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Související:

Právě se děje