Zeman na straně Fica: Kiska je jako Babiš, některé voliče přitahují miliardáři

Praha - Český prezident Miloš Zeman podpořil premiéra Roberta Fica (Směr-SD) před druhým kolem prezidentské volby na Slovensku. Český levicový politik by měl podpořit stejně orientovaného politika na Slovensku, řekl. Zároveň zdůraznil, že nijak neútočí na Ficova protikandidáta Andreje Kisku. Ostrá prezidentská kampaň před druhým kolem volby na Slovensku se podle něj nevymyká zvyklostem v západní Evropě nebo USA.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Chtěl bych vyjádřit svoji solidaritu a podporu Robertu Ficovi v prezidentských volbách na Slovensku. Zdůrazňuji, že se nijak nevměšuji do slovenských vnitřních věcí," řekl novinářům na Hradě Zeman. Kisku prý sám ani nezná, nemůže ho proto hodnotit.

Český prezident Ficovi v pondělí gratuloval k těsné výhře v prvním kole prezidentské volby. Svou dnešní podporu mu přitom slíbil. "Tato moje podpora nebyla žádána Robertem Ficem, ale sám jsem mu ji v pondělním telefonním rozhovorem z vlastní iniciativy nabídnul," vysvětlil Zeman.

V souvislosti s tím, že do druhého kola prezidentské volby postoupil na Slovensku podnikatel Kiska, Zeman zmínil analogii s Českou republikou, kde v posledních sněmovních volbách uspělo hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. Některé voliče podle prezidenta přitahují miliardáři. "A ten důvod přitažlivosti může spočívat v tom, že se domníváte, že když je někdo miliardář v ekonomické oblasti, musí být nutně úspěšný i v politické oblasti," řekl Zeman.

Kampaň před druhým kolem voleb na Slovensku se vyostřila hned v úvodu. „Pan Kiska zná lidi z této sekty, komunikuje s nimi, setkává se s nimi a spolupracuje s nimi. Je to opravdu vážný problém pro tuto zemi, kdyby člověk, který je napojený na sektu scientologů, měl kandidovat na prezidenta," tvrdí Robert Fico.

Neříká ale nic nového, většinou jen opakuje starší články z médií. Spojovat svého soupeře se sektou scientologů se mu teď nicméně hodí. Druhé kolo bude za chvíli a premiér potřebuje vyburcovat voliče, kteří v prvním kole nepřišli k volbám, píše Rozhlas.cz.

„Opět zopakuji, že nejsem scientologem. A oba dva roky odpovídám na všechny tyto otázky. Všechno jsem vysvětlil, popsal, byly k tomu všechna vyjádření. Tohle je typická hra premiéra, o které jsem mluvil. Bude očerňovat, bude urážet a obviňovat, protože se bojí, že prohraje. Když se bavíme o bezpečnostním riziku, podle mě je bezpečnostním rizikem právě premiér, protože nedokáže řešit problémy lidí," kontruje Kiska.

I když kampaň přitvrzuje, Robert Fico se snaží nedat na sobě nic znát. Pokračuje v turné po Slovensku s oslavami Mezinárodního dne žen. Naposledy si do bratislavské haly pozval skupinu Elán. A voliči nedokázali odolat. „S Elánem se každý baví, ať je vám dvacet nebo šedesát. Určitě si tím pan Fico získá nějaké hlasy, ale ne v Bratislavském kraji," poznamenává mladá žena.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá cesta není pro ČR. Chceme si sami určit energetický mix, řekl…

22.09.2019 14:33 Česká republika by měla mít možnost si sama určovat podobu svého energetického mixu a jaderná…

Vládní čtvrť? U Moravce bylo dusno, Zaorálek ztrhal Babišův "skandální…

22.09.2019 14:15 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá plán premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování…

Zaorálek hrozí demisí: Nebyl bych ve vládě odpovědné za abolici Babiše

22.09.2019 13:45 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by nezůstal ve vládě, která by byla spoluodpovědná za…

30. výročí sametu: Zeman se na veřejnosti neukáže. 17. listopad nebyl…

22.09.2019 13:28 Prezident Miloš Zeman se letos nezúčastní veřejných připomínkových akcí k 30. výročí sametové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama