Zeman na straně Fica: Kiska je jako Babiš, některé voliče přitahují miliardáři

Praha - Český prezident Miloš Zeman podpořil premiéra Roberta Fica (Směr-SD) před druhým kolem prezidentské volby na Slovensku. Český levicový politik by měl podpořit stejně orientovaného politika na Slovensku, řekl. Zároveň zdůraznil, že nijak neútočí na Ficova protikandidáta Andreje Kisku. Ostrá prezidentská kampaň před druhým kolem volby na Slovensku se podle něj nevymyká zvyklostem v západní Evropě nebo USA.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Chtěl bych vyjádřit svoji solidaritu a podporu Robertu Ficovi v prezidentských volbách na Slovensku. Zdůrazňuji, že se nijak nevměšuji do slovenských vnitřních věcí," řekl novinářům na Hradě Zeman. Kisku prý sám ani nezná, nemůže ho proto hodnotit.

Český prezident Ficovi v pondělí gratuloval k těsné výhře v prvním kole prezidentské volby. Svou dnešní podporu mu přitom slíbil. "Tato moje podpora nebyla žádána Robertem Ficem, ale sám jsem mu ji v pondělním telefonním rozhovorem z vlastní iniciativy nabídnul," vysvětlil Zeman.

V souvislosti s tím, že do druhého kola prezidentské volby postoupil na Slovensku podnikatel Kiska, Zeman zmínil analogii s Českou republikou, kde v posledních sněmovních volbách uspělo hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. Některé voliče podle prezidenta přitahují miliardáři. "A ten důvod přitažlivosti může spočívat v tom, že se domníváte, že když je někdo miliardář v ekonomické oblasti, musí být nutně úspěšný i v politické oblasti," řekl Zeman.

Kampaň před druhým kolem voleb na Slovensku se vyostřila hned v úvodu. „Pan Kiska zná lidi z této sekty, komunikuje s nimi, setkává se s nimi a spolupracuje s nimi. Je to opravdu vážný problém pro tuto zemi, kdyby člověk, který je napojený na sektu scientologů, měl kandidovat na prezidenta," tvrdí Robert Fico.

Neříká ale nic nového, většinou jen opakuje starší články z médií. Spojovat svého soupeře se sektou scientologů se mu teď nicméně hodí. Druhé kolo bude za chvíli a premiér potřebuje vyburcovat voliče, kteří v prvním kole nepřišli k volbám, píše Rozhlas.cz.

„Opět zopakuji, že nejsem scientologem. A oba dva roky odpovídám na všechny tyto otázky. Všechno jsem vysvětlil, popsal, byly k tomu všechna vyjádření. Tohle je typická hra premiéra, o které jsem mluvil. Bude očerňovat, bude urážet a obviňovat, protože se bojí, že prohraje. Když se bavíme o bezpečnostním riziku, podle mě je bezpečnostním rizikem právě premiér, protože nedokáže řešit problémy lidí," kontruje Kiska.

I když kampaň přitvrzuje, Robert Fico se snaží nedat na sobě nic znát. Pokračuje v turné po Slovensku s oslavami Mezinárodního dne žen. Naposledy si do bratislavské haly pozval skupinu Elán. A voliči nedokázali odolat. „S Elánem se každý baví, ať je vám dvacet nebo šedesát. Určitě si tím pan Fico získá nějaké hlasy, ale ne v Bratislavském kraji," poznamenává mladá žena.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volba prvního místopředsedy ODS se komplikuje. Nominaci dostal i Novotný

18.01.2020 16:48 Po neúspěchu dosavadní první místopředsedkyně Alexandry Udženiji ve volbě statutárního zástupce…

Udženija neuspěla. První místopředsedkyní už nebude, vyzyvatele neměla

18.01.2020 15:38 Prvního místopředsedu bude sněm ODS v Praze vybírat ve druhé volbě. Dosavadní statutární zástupkyně…

ODS: Jsme Země, která vítězí. Díky mě bez ODS ve vládě, vypálil Babiš

18.01.2020 13:59 Heslo občanských demokratů Země, která vítězí pochválil dnes na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO)…

Fiala obhájil funkci šéfa ODS. Chce být premiérem

18.01.2020 13:45 Dlouholetý předseda ODS Petr Fiala na dnešním kongresu občanských demokratů v Praze podle očekávání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama