Zeman na straně Fica: Kiska je jako Babiš, některé voliče přitahují miliardáři

Praha - Český prezident Miloš Zeman podpořil premiéra Roberta Fica (Směr-SD) před druhým kolem prezidentské volby na Slovensku. Český levicový politik by měl podpořit stejně orientovaného politika na Slovensku, řekl. Zároveň zdůraznil, že nijak neútočí na Ficova protikandidáta Andreje Kisku. Ostrá prezidentská kampaň před druhým kolem volby na Slovensku se podle něj nevymyká zvyklostem v západní Evropě nebo USA.

Miloš Zeman, prezident ČR

"Chtěl bych vyjádřit svoji solidaritu a podporu Robertu Ficovi v prezidentských volbách na Slovensku. Zdůrazňuji, že se nijak nevměšuji do slovenských vnitřních věcí," řekl novinářům na Hradě Zeman. Kisku prý sám ani nezná, nemůže ho proto hodnotit.

Český prezident Ficovi v pondělí gratuloval k těsné výhře v prvním kole prezidentské volby. Svou dnešní podporu mu přitom slíbil. "Tato moje podpora nebyla žádána Robertem Ficem, ale sám jsem mu ji v pondělním telefonním rozhovorem z vlastní iniciativy nabídnul," vysvětlil Zeman.

V souvislosti s tím, že do druhého kola prezidentské volby postoupil na Slovensku podnikatel Kiska, Zeman zmínil analogii s Českou republikou, kde v posledních sněmovních volbách uspělo hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. Některé voliče podle prezidenta přitahují miliardáři. "A ten důvod přitažlivosti může spočívat v tom, že se domníváte, že když je někdo miliardář v ekonomické oblasti, musí být nutně úspěšný i v politické oblasti," řekl Zeman.

Kampaň před druhým kolem voleb na Slovensku se vyostřila hned v úvodu. „Pan Kiska zná lidi z této sekty, komunikuje s nimi, setkává se s nimi a spolupracuje s nimi. Je to opravdu vážný problém pro tuto zemi, kdyby člověk, který je napojený na sektu scientologů, měl kandidovat na prezidenta," tvrdí Robert Fico.

Neříká ale nic nového, většinou jen opakuje starší články z médií. Spojovat svého soupeře se sektou scientologů se mu teď nicméně hodí. Druhé kolo bude za chvíli a premiér potřebuje vyburcovat voliče, kteří v prvním kole nepřišli k volbám, píše Rozhlas.cz.

„Opět zopakuji, že nejsem scientologem. A oba dva roky odpovídám na všechny tyto otázky. Všechno jsem vysvětlil, popsal, byly k tomu všechna vyjádření. Tohle je typická hra premiéra, o které jsem mluvil. Bude očerňovat, bude urážet a obviňovat, protože se bojí, že prohraje. Když se bavíme o bezpečnostním riziku, podle mě je bezpečnostním rizikem právě premiér, protože nedokáže řešit problémy lidí," kontruje Kiska.

I když kampaň přitvrzuje, Robert Fico se snaží nedat na sobě nic znát. Pokračuje v turné po Slovensku s oslavami Mezinárodního dne žen. Naposledy si do bratislavské haly pozval skupinu Elán. A voliči nedokázali odolat. „S Elánem se každý baví, ať je vám dvacet nebo šedesát. Určitě si tím pan Fico získá nějaké hlasy, ale ne v Bratislavském kraji," poznamenává mladá žena.

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Brno pošle Německu milion jako pomoc po ničivých záplavách

23.07.2021 10:39 Brno pošle do Německa milion korun jako pomoc po ničivých záplavách. Primátorka Markéta Vaňková …

Ministr zahraničí Kulhánek na přelomu července a srpna navštíví Egypt

23.07.2021 09:04 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštíví na přelomu července a srpna Egypt, kde bude jednat…

Zpěváka Nedvěda otrávili, byl zavražděn, tvrdí poslanec Volný

22.07.2021 22:08 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl…

Lobbista Janoušek nastoupil do pankrácké věznice

22.07.2021 22:05 Aktualizováno Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil dnes do vězení. ČTK to potvrdila mluvčí Vězeňské služby…

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

22.07.2021 19:35 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve…

Senát dal zelenou korespondenční volbě prezidenta a poslanců

22.07.2021 15:44 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Benešová projedná stažení novely ke státním zástupcům s premiérem

22.07.2021 14:56 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) je vstřícná k návrhu nového nejvyššího státního…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

21.07.2021 22:02 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku na základě rozhodnutí Senátu…

Související:

Právě se děje