Okamura proti exekutorům: Vláda nejspíš předlohu zamítne. Proč?

Praha - Patrně se záporným stanoviskem vlády bude Sněmovna projednávat poslaneckou novelu o zavedení územní příslušnosti exekutorů podle krajů. Změna, za kterou stojí zejména hnutí Úsvit, by podle předkladatelů snížila náklady exekucí. Podle předběžného stanoviska pro pondělní jednání kabinetu ale předloha vykazuje nedostatky, které by mohly exekuční řízení ztížit a zhoršit postavení věřitelů i dlužníků.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Volná volba exekutora se jednoznačně neosvědčila. Bohužel vede k obchodu a přeprodávání pohledávek," píšou předkladatelé v důvodové zprávě. Důsledkem je podle nich vyšší finanční zátěž dlužníků.

Z předlohy podle předběžného stanoviska pro vládu ale není dostatečné jasné, kdy je exekuční řízení zahájeno. Za nevhodný kabinet označí taky navrhovaný systém rozdělování exekučních návrhů Exekutorskou komorou.

Komora už dříve uvedla, že by místní příslušnost akceptovala. Ohradila se ale proti výrokům předkladatelů normy o 'konci byznysu s dluhy' nebo 'skupování pohledávek'. "Ačkoliv tyto nešvary v minulosti provázely oblast vymáhání pohledávek v její předexekuční fázi, nejrůznější legislativní zásahy je zneškodnily," sdělila komora.

Dostat se do těžké situace, která hrozí zabavením nemovitosti, je lehčí, než by se zdálo. Často souvisí se ztrátou zaměstnání, dlouhodobým onemocněním nebo úrazem. Jakmile vypadne pravidelný měsíční příjem, začnou se hromadit upomínky a exekuce na sebe nenechá dlouho čekat. „První splátku totiž mnoho lidí řeší tím, že si na ni vezme půjčku. A na její splacení pak potřebují další a tak stále dokola. Najednou jsou v začarovaném kruhu, zjistí, že dluží statisíce a hrozí jim exekuce na dům či byt," říká Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS /Fresh Reality.

Naštěstí ani v této fázi ještě není úplně pozdě. Především je potřeba si říct „dost" a začít opravdu účelně pracovat na splácení svého dluhu. „Důležité je aktivně a otevřeně komunikovat s exekutorem. A pokud je to možné, snažit se s ním domluvit na splátkovém kalendáři a ten důsledně dodržovat. Tímto způsobem lze většinou řešit exekuci na menší dlužné částky," vysvětluje Miroslav Kovář. Je potřeba důkladně zvážit, kdy je ten pravý čas k prodeji. Hranice, kdy je nutné začít s radikálními kroky, se mění případ od případu. Ale pokud je dlužná částka vysoká, je potřeba nemovitost prodat a dluh vyplatit.

„Pokud by to dlužník neudělal, může se stát, že věřitelé podají návrh na vyvolání nedobrovolné dražby. V jejím prvním kole je vyvolávací cena nemovitosti rovna jen dvěma třetinám její hodnoty, ve druhém kole pak dokonce pouhé jedné třetině. Nemovitost se tak prodá výrazně pod cenou, dlužníkovi zůstanou dluhy a ještě přijde o střechu nad hlavou. Doporučujeme tedy prodat nemovitost včas za běžnou tržní cenu," radí Miroslav Kovář.

Z kupní ceny nemovitosti je pak možné zaplatit dlužnou částku a za případný zbytek si pořídit levnější bydlení. Záznamy o dlužnících se evidují v registrech, do kterých nahlížejí bankovní instituce za účelem schvalování úvěrů. Po čtyřech letech je však záznam smazán, a je tak možné vzít si hypotéku na nový byt či dům. „Rozhodně klientům nedoporučujeme složitou situaci kolem exekuce řešit na vlastní pěst. Na našich pobočkách máme odborníky, kteří pomohou celý proces dobře zvládnout. Vědí, jak nejlépe postupovat, umí stanovit správnou tržní cenu a tak zajistit prodej nemovitosti za dobrou cenu, poskytnou potřebné rady a v neposlední řadě klientovi najdou nové bydlení," doplňuje na serveru hypoindex.cz Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo nahradí Kuberu? O křeslo v Senátu se utká Hanza s Bergmanem

06.06.2020 19:01 Primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) se utká s ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem …

První kolo hlasování o Kuberově nástupci skončilo

06.06.2020 14:49 Doplňovací senátní volby na Teplicku provázela i druhý den hlasování nízká účast. Volební místnosti…

Ruští diplomaté, jež vyhostilo Česko, opustí Prahu v neděli

06.06.2020 14:20 Dva ruští diplomaté, jež Česko vyhostilo v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Senát zvažuje, že by ho Sněmovna ve věci NKÚ nemohla přehlasovat

06.06.2020 09:35 Senát možná bude požadovat, aby jej Sněmovna při změnách pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy