Kalousek varuje před Babišem: ČEZ a energetická bezpečnost státu v ohrožení

Praha - Opoziční TOP 09 varuje před návrhem ministra financí Andreje Babiše (ANO) vyplatit celý loňský zisk energetického gigantu ČEZ akcionářům. Obává se dopadů na stabilitu této akciové společnosti, na její rating a energetickou bezpečnost státu. Novinářům to dnes řekl místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek /TOP 09/, exministr financí
doporučujeme

Výplata celého zisku ve formě dividendy jistě potěší minoritní akcionáře, neboť získají o pět miliard více, než mohli doufat.

Stát jako majoritní vlastník odpovědný za energetickou bezpečnost však v takovém případě ponechá svůj strategický podnik bez vlastních investičních prostředků na rozvoj a udržení konkurenceschopnosti. Tímto krokem navíc ČEZ přinutí zvýšit své zadlužení na vynucené ekologické investice, a ohrozí tak jeho stabilitu a kredit na finančních trzích.

TOP 09 je přesvědčena, že takový krok je hazardem s energetickou bezpečností státu, je v rozporu s politikou řádného hospodáře a je motivován soukromým, nikoli veřejným zájmem, stojí na webu strany.

Dividendovou politikou v ČEZ se bude na podnět poslance TOP 09 Františka Laudáta zabývat příští týden sněmovní hospodářský výbor.

Babiš už dříve řekl, že peníze jsou potřeba kvůli rostoucím požadavkům ministrů na státní rozpočet. "Vidím zde prostor a vůbec to neohrozí nějaké zdraví ČEZ, spíše naopak," uvedl.

Opatrně se k Babišovu návrhu postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Politika výplaty dividend společnosti ČEZ musí být podle něho posouzena ve vztahu k investicím energetické firmy, tedy i dostavbě Temelína.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Klaus mladší: Prezident Zeman se kloní k více volebním obvodům

03.03.2021 17:47 Prezident Miloš Zeman se podle šéfa opozičního hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího při úpravě…

Vláda zapojí do péče o pacienty s covidem další zařízení

03.03.2021 15:25 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravuje rozhodnutí, kterým vláda do péče o pacienty s…

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 15:18 Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama