Analytik odhalil, za co vyměnil Babiš prodloužení těžby na dole Paskov

Praha - Americký publicista a politický analytik Erik Best na svém webu The Fleet Sheet přemítá nad včerejší nečekanou dohodou mezi ministrem financí Andrejem Babišem a majiteli Dolu Paskov. Z výsledků jednání vyplývá, že těžba bude prodloužena do konce roku 2017 a stát přispěje částkou 600 milionů korun na sociální program, Best však v celém případu poukazuje na zajímavá fakta.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Erik Best, americký novinář v ČR
doporučujeme

"To nejdůležitější, co včera z úst Andreje Babiše zaznělo ohledně NWR, nebyla slova „2017" nebo „600 milionů korun" vymezující rámec dohody o pokračování těžby v dole Paskov, kterou uzavřel s předsedou představenstva NWR Garethem Pennym," píše na úvod svého zamyšlení americký analytik Best.

Podle jeho názoru je na celé věci nejdůležitější výraz "swap", který užil Andrej Babiš. "V pořadu Události, komentáře na ČT Babiš řekl, že pravděpodobně dojde k restrukturalizaci dluhů NWR a k nějakému swapu na akcie," píše Best.

"To nasvědčuje, že Babiš včera s Garethem Pennym hovořil o určitém druhu výměny dluhu za akcie (debt-for-equity swap) v NWR, která by zajistila, že se držitelé obligací spokojí se seříznutím jejich hodnoty výměnou za nové akcie důlní společnosti," tvrdí publicista.

Analytici prý od ledna upozorňují, že k nové emisi zřejmě dojde, a to s výraznou slevou z tržní ceny. "NWR je však povinna činit jakákoli podobná oznámení prostřednictvím regulatorních kanálů," vysvětluje Best a dodává, že "Babiš teď zřejmě všechno vyzvonil."

"Analytici by si měli položit otázku, jestli Babišův včerejší „husarský kousek" (jak to nazvalo Právo ) ve věci prodloužení těžby na dole Paskov nemohl umožnit slib, že se nepostaví proti restrukturalizaci dluhu NWR," uzavírá Erik Best.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovi se nelíbí, že vláda rozhoduje o platech starostů

21.11.2019 19:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za absurdní, že vláda rozhoduje o výši odměn starostů a dalších…

Studenti vyzvali premiéra Babiše, aby se jasně vyjádřil k situaci v…

21.11.2019 17:23 Studenti vysokých škol vyzvali v dopise premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odsoudil reakci Číny na…

Pod petici lidovců za ústavní ochranu vody už se podepsaly tisíce lidí

21.11.2019 17:04 KDU-ČSL posbírala po celé republice už kolem 20.000 podpisů pod petici za ústavní ochranu vody a…

Z České televize přišlo důrazné prohlášení k 17. listopadu. Klaus mladší…

21.11.2019 15:19 Václav Klaus mladší je poslední dobou na českých sociálních sítí poměrně často zmiňovanou osobou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama