Sobotka minimální mzdu slíbil zvýšit o 500 korun a pak každý rok

Praha - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) má po dvoudenním pražském sjezdu nového šéfa Josefa Středulu a slib premiéra Bohuslava Sobotky, že se od začátku příštího roku bude pravidelně navyšovat minimální mzda. Sobotkův záměr dnes podpořil i prezident Miloš Zeman, který byl podobně jako předseda vlády čestným hostem sjezdu. Nový šéf odborů na závěr sjezdu řekl, že odbory chtějí bojovat s nezaměstnaností a prosazovat stimulaci hospodářského růstu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
doporučujeme

Středulu do svého čela zvolili odboráři v pátek. Dosavadní šéf nejsilnějšího svazu KOVO získal 142 z 227 hlasů. Za prvního místopředsedu ČMKOS delegáti vybrali šéfa odborářských legislativců Víta Samka, svůj místopředsednický post obhájila Radka Sokolová. ČMKOS neměla lídra od podzimu, kdy její tehdejší předák Jaroslav Zavadil po svém zvolení do Sněmovny odešel z funkce.

Nový předseda chce podle Českého rozhlasu především zlepšit postavení zaměstnanců i za cenu tvrdšího postupu. "Můžu slíbit svým partnerům, že pokud budou féroví při jednání s námi, budeme féroví vůči nim. Když budou neféroví, budeme stejně tak ostří a budeme hlasití, když oni se nebudou chovat k nám dobře," sdělil podle Rozhlasu Středula dodal:

"A tím mám na mysli k nám, zaměstnancům, členům odborů, kteří jsou členy Českomoravské konfederace odborových svazů. Zkušeností opravdu za těch 25 let mám opravdu dost a neodpustím křivdy na zaměstnancích."

Zvedneme minimální mzdu, slíbil Sobotka odborům

Sobotka v dnešním projevu uvedl, že vláda v příštím roce zvýší minimální mzdu o 500 korun. Nově tak bude činit 9000 korun. V dalších letech se pak bude navyšovat podle tempa hospodářského růstu. O míře navyšování bude Sobotka s odbory i zaměstnavateli jednat. Prezident Zeman iniciativu vlády uvítal. Lidé podle něj mají mít motivaci chodit do práce, a ne žít jen ze sociálních dávek.

"Plně podporuji úsilí o další zvyšování minimální mzdy, protože lidé by měli mít motivaci chodit do práce a nežít na sociálních dávkách. Plně podporuji úsilí odborů nejenom o zvyšování mezd v rámci ekonomických možností, ale také o udržení pracovních míst," řekl Zeman.

ČMKOS je nejsilnější odborová centrála v České republice, která sdružuje 29 odborových svazů. Pod odbory sdružené v ČMKOS spadá asi 370.000 členů. 

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Prahou prochází tisíce lidí. Milion chvilek na Václavském připomíná rok…

21.08.2019 19:38 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama