Česko-německé vztahy? Prezidenti Gauck a Zeman projednají aktuální otázky

Praha - Německý prezident Joachim Gauck dnes oficiálně zahájí třídenní státní návštěvu České republiky. Setká se s prezidentem Milošem Zemanem a s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD), s kardinálem Dominkem Dukou a dalšími církevními představiteli zavítá na Vyšehrad. Pietní aktem u Emauz uctí Gauck památku československých legionářů padlých za druhé světové války, od jejíhož konce tento týden uplyne 69 let.

Přidejte svůj názor

Joachim Gauck, německý prezident

Německý prezident do Prahy přiletěl už v neděli v podvečer, měl soukromý program. V Česku se zdrží do středy. Kromě politických jednání má na programu také návštěvu památníku v Terezíně, kde za druhé světové války nepřežilo pobyt v koncentračním táboře na 35.000 lidí. Se Zemanem si prohlédne automobilku Škoda v Mladé Boleslavi.

Se Zemanem bude dnes německý prezident podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka hodnotit současné česko-německé vztahy, které politici obou sousedních států poslední roky shodně označují za nejlepší v dějinách.

"Myslím, že Spolková republika Německo by se měla jako dobrý partner angažovat dříve, rozhodněji a zásadněji. Německo sice již dlouhou dobu ukazuje, že v mezinárodním rozsahu jedná odpovědně, ale díky opoře ve zkušenostech se zajišťováním lidských práv a principů právního státu by mohlo odhodlaně postoupit i o krok dál při udržování a utváření rámce tvořeného Evropskou unií, NATO a USA. Spolková republika Německo musí přitom být také ochotna činit více pro jistotu, které se jí po desetiletí dostávalo ze strany jiných," řekl například Gauck 31. ledna na mnichovské bezpečnostní konferenci.

"Nemůžeme doufat, že budeme uchráněni konfliktů ve světě. Ale budeme-li se podílet na jejich řešení, můžeme alespoň spoluutvářet budoucnost. Proto se Spolkové republice Německo vyplatí přiměřeně investovat do evropské spolupráce a mezinárodního uspořádání," prohlásil dále Gauck.

„Není divu, že s rostoucí ekonomickou rolí Německa v Evropě vyvstalo téma větší role Německa v této oblasti. Nový ministr zahraničí se ale už snaží tuto rostoucí roli naplňovat. Jsem toho v Bruselu právě přímým svědkem... Nedivím se tomu," odpověděl na dotaz serveru Ceskapozice.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zároveň se však zdráhá následovat příkladu svého polského protějšku, který Berlín přímo vyzval, aby unii poskytlo potřebné vedení. „Tady nejde o vůdčí roli, ale o výraznější roli. Vítám, že Německo bude více vystupovat jako představitel ne toliko vlastních zájmů, ale celé Evropy. To je pro nás rozhodně lépe, než kdyby tomu bylo naopak," míní Zaorálek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pětříček odlétá do USA, pokusí se dostat Babiše i Zemana do Bílého domu

19.02.2019 11:20 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude tento týden při své cestě do Spojených států usilovat…

Přijme Česko 14 syrských dětí? Petříček v tom nevidí problém

19.02.2019 11:19 Aktualizováno Česká republika by mohla přijmout 14 syrských dětí z uprchlických táborů v Řecku, jak navrhla…

Petříček dal hlavu na špalek: Pokud nebude místopředsedou ČSSD, zváží…

19.02.2019 10:54 Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží…

Foldyna se pustil do ČT, pak ale přišla studená sprcha od Hamáčka

19.02.2019 09:55 Poslanec a místopředseda ČSSD se v uplynulých dnech ohradil vůči seriálu Most!, který vysílá Česká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama